Proč jste se rozhodl přijet tuto sobotu do Liberce na místní krajskou konferenci?

Jako předseda KDU–ČSL se zajímám o názory našich členů v celé České republice. Právě proto jsem i dnes v Liberci.

Cítíte z liberecké organizace spíš podporu nebo máte z této návštěvy špatný pocit?

Pocit mám dobrý. Otevřeně jsme si zde mnoho věcí vysvětlili a myslím, že má návštěva zde je ve prospěch oboustranné spokojenosti.

Myslíte, že místní organizace tedy stojí za vámi?

To se musíte zeptat jednotlivých členů. Já jsem se zde cítil příjemně.

V poslední době je kauzou číslo jedna váš ministerský byt v Praze, který využíváte, aniž byste byl ministr.

Tuto věc už jsem několikrát vysvětloval. Platím v Praze státu řádný nájem ve výši sedmnáct tisíc korun. Tento byt je vyhrazen pouze pro účely ministerstva, takže pokud bych tam nebyl, tak by zůstal stejně neobsazený. Navíc se skutečně nedá mluvit o tom, že bych bydlel v honosném ministerském bytě. Je to spíš ubytovna s palandami. Já bych si takto vybavenou domácnost skutečně nepřál. Dokonce bych skoro řekl, že jsem nepoznal rodiny, které by měly takové vybavení. To je vybavení pro ubytovnu. Dokonce když si tam vezmete šálek z kuchyňské dřevotřískové linky, tak si jej musíte umýt, protože prostě smrdí.

Takže je to kauza, kterou se vám podařilo vysvětlit?

Já jsem ji nevysvětloval. Já jsem na ní ukazoval, že ač všichni novináři, kteří to viděli pochopili, že toto je pro stát nejvýhodnější, tak stejně se té myšlenky nevzdali a psali dál, protože nemůžou psát pravdu. Nyní jsem velice otevřený a vodím novináře tam, kam se běžně nevodí, aby viděli, že nepíší pravdu. Aby se prostě podívali na to, jak to skutečně vypadá.

Letos v Ústí nad Labem jsme spolu dělali rozhovor, kdy jste mi říkal, že od ledna 2008 bude již platit zákon, který zavede povinnost pro nezaměstnané zúčastnit se na veřejně prospěšných prací pro obec a ta bude mít zaplacené nejen jejich mzdy, ale také materiální náklady. Stejně tak jste prostřednictvím Deníku starostům v České republice vzkázal, že budou mít dokonce zaplacené i administrativní náklady s tím spojené. Tehdy bylo mnoho starostů poměrně skeptických. Za dva týdny začíná rok 2008 a zákon, který jste sliboval není. Proč?

Je to skutečně špatné. Všechny tyto otázky, které byly spojeny se sociální spravedlností, tak si vymínili zelení, že má dělat jenom ministryně Džamila Stehlíková. Já do nich nemám vstupovat. Bylo to velké jablko sváru mezi námi, takže já jsem nakonec ustoupil. Pravdou také je, že jsem se věnoval záležitostem na ministerském fondu, které jak víte jsme schválili, takže ta záležitost není, protože nejsou ti, kteří by si aktuálně tak jak já uvědomovali, co je potřeba. Prostě nemají tu zkušenost. Postupuje to pomaleji, ale této myšlenky se nevzdávám.

Takže tento projekt, který by uvítali zřejmě starostové všech měst v zemi, zabrzdili zelení?

Neříkám, na které straně je to zabrzděné, ale říkám, že to nepostupuje.

Takže se potvrzuje skeptická obava starostů, že je to sice dobrý nápad, ale nikdy nedojde na jeho realizaci?

Ne, toto je ve skutečnosti jediná správná cesta, a to nejen pro jednotlivé starosty, ale toto je také jediná správná cesta pro celý stát. Ono k tomu stejně jednou dojde, nyní je otázkou kdy.

Budete nyní sice již ne jako ministr, ale jako předseda koaliční vládní strany vyvíjet nátlak, aby došlo k realizaci tohoto vašeho záměru a došlo v brzké době k jeho realizaci?

Ano. Již jedenáctého ledna budeme mít v Praze vekou sociální konferenci a toto bude jedním z témat.

Nyní jste přijel do Libereckého kraje. Zde je podpora KDU–ČSL velice malá. V minulých krajských volbách dokonce KDU–ČSL nezískala ani jedno místo zastupitele v kraji. Co chcete nyní udělat pro podporu své strany v našem kraji?

Já jsem přesvědčen, že prosazováním zákonů, například těch, o kterých jsme právě hovořili, dokážeme veřejnost přesvědčit o tom, že naše názory řeší její problémy. To je jediný způsob, jak zvýšit potenciál KDU–ČSL v Libereckém kraji.

Dalším aktuálním tématem je prezidentská volba. Na čí stranu se stavíte vy jako předseda lidovců a bude nějaké jednotné prohlášení podpory, ať Václavu Klausovi či Janu Švejnarovi?

Klaus má jednu výhodu i nevýhodu. Výhoda je v tom, že ho známe osmnáct let a všude visí. Jeho nevýhodou je, že ho osmnáct let nějak posuzujeme. Švejnar má také jednu výhodu a jednu nevýhodu. Lidé ho málo znají, to je nevýhoda, protože nevisí, tedy na zdi. Jeho výhodou je, že vlastně o něm nic nevíme. Je potřeba využít ten čas do prezidentských voleb. Já zatím upřímně říkám, že to ještě zvažuji. Nechci, aby KDU hrála komedii, aby ústy předsedy říkala budeme volit toho a zároveň se vědělo, že polovina volitelů bude volit někoho jiného. Takže žádné jednotné stanovisko KDU–ČSL vydávat nebude.

KSČM řekla ne Švejnarovi

Liberec - Okresní konference Komunistické strany Čech a Moravy odmítla hlasováním podporu prezidentskému kandidátovi Janu Švejnarovi. „Švejnar je pro nás větší zlo, než dosavadní prezident Klaus,“ uvedl krajská předsedkyně KSČM Libereckého kraje Dana Lysáková.

Vedle prezidentských voleb projednávali liberečtí komunisté také postup v senátních a krajských volbách. „Senátní volby se nás dotýkají v jednom obvodu. Kandidátem za KSČM je pro senátní volby Miloš Tita. Do krajských voleb nominovala okresní konference Liberec Josefa Součka,“ doplnila Dana Lysáková.

Jak dále předeslala, cílem KSČM je vytvoření levicové koalice na kraji. „Uvidíme, jestli bude ČSSD zastávat levicový směr. Od toho je závislá naše podpora jejich kandidáta na hejtmana,“ zdůraznila Lysáková.

Kandidátem na hejtmana za ČSSD je Stanislav Eichler. „V současné době nemohu říct, s kým po krajských volbách budeme vytvářet koalici. To skutečně rozhodnou voliči,“ uvedl pro deník Eichler. „Nebráníme se koaličnímu vyjednávání s nikým. Cílem je stabilní koalice a prosazení sociálního programu,“ zdůraznil.

KDU a SNK jdou společně

Liberec - Svůj neúspěch z minulých krajských voleb, kdy nezískali ani jedno místo zastupitele, chtějí letos vylepšit křesťanští demokraté spojením kandidátky KDU–ČSL a SNK ED.

Jak podotkla krajská tajemnice KDU–ČSL Libereckého kraje Romana Charvátová, cílovou kategorií, na kterou se chtějí zaměřit, jsou předně starší lidé.

„Celá populace v naší zemi dosahuje stále vyššího věkového průměru. Naše strana dlouhodobě klade důraz na rodinu a sociální otázky,“ vysvětlila krajská tajemnice Romana Charvátová.

Jak dále uvedla, lidovci jako středopravicová strana preferují v případě kladného volebního výsledku pro jejich kandidáty koalici složenou předně z pravicově orientovaných stran.

Na sobotní krajské konferenci, které se zúčastnil také lidovecký předseda Jiří Čunek, lidovci volili své krajské kandidáty. „Nejvíce hlasů obdržel Michael Vraný, který je primářem na jabloneckém oddělení chirurgie,“ sdělila výsledek tajemnice.

Jestli bude Vraný také na čele společné kandidátky, bude však předmětem jednání s SNK ED až v lednu.