„Jsme úplně bezmocní. Stresují nás i zvěř. Neustále ji ruší svými nájezdy a zvěř je zmatená,“ popsala situaci v lesích jednatelka okresního mysliveckého sdružení Liberec Věra Bouzková.

Adrenalinoví jezdci brázdí lesní cesty co víkend. Jestliže dříve jezdili po dvojicích či trojicích, letos se vrhají do lesů až osmičlenné party. Většinou vyjíždějí z Bílého Kostela či Chrastavy, kde jsou lesy nejpřístupnější. Dále devastují Kryštofovo Údolí, Ještědský hřeben či Zdislavský špičák.

V současném vyostření konfliktu hraje významnou roli vrchol lovecké sezony. Myslivci mají od ministerstva životního prostředí a zemědělství dané normy, které musí splnit. Tím, že jezdci narušují hlukem rytmus lesa, hrozí, že kvóty povinného snižování stavů vysoké myslivci nedodrží. Znamenalo by to její přemnožení a budoucí další komplikace.

Stížnosti přichází i od lesníků. „Tady není místo na hrdinství. Když se jim postavíte do cesty, jsou schopni vás i zranit. Jsou velice agresivní,“ charakterizoval vandaly na silných strojích ředitel libereckého inspektorátu Lesů ČR Ludvík Řičář. „Hrozí zde nebezpečí i pro ostatní návštěvníky lesa. Můžou je srazit v nepřehledném terénu,“ upozornil lesník.

Policie je téměř bezmocná. „Je to veliký problém a bohužel se to stává čím dál více moderní. Na zajištění těchto lidí však nemáme techniku,“ uvedl komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý. „Služební octavií je po lese nedoženeme,“ konstatoval.

I když jsou policisté schopni čtyřkolkáře v lese vypátrat, nedohoní je. Čtyřkolky navíc nemají ani registrační známku, a proto je často neefektivní i následné dokazování. Nárazově však lesnící společně s policisty dělají v lesích na bezohledné jezdce zátahy.

Kromě ohrožování zdraví lidí a zvěře, ničí čtyřkolkáři i les samotný. Paradoxně jsou podle lesníků právě tyto škody minimální, pokud nejezdí přímo porostem.

Trest za spanilé jízdy po lesích je pak téměř zanedbatelný. „Jedná se o přestupek, a to jak z hlediska dopravního, tak lesního zákona,“ sdělil Vlastimil Malý.