„Stromky už prodáváme. S jejich výrobou jsme začali před čtrnácti dny, budou jich tisíce,“ uvedl ředitel libereckého krajského inspektorátu Lesů ČR Ludvík Řičář. Podle něj však obliba pravých stromků upadá. „Je mnoho alternativ,“ připomněl ředitel.

Lesy ČR takzvaně vyrábí vánoční stromky přímo v horách. Prořezávají tamní smrčí a stromky pečlivě vybírají. Jedinými prodejními místy jsou pak hájovny.
Stánky se stromky a větvemi vyrostly před všemi libereckými supermarkety. „Zatím se to rozjíždí. Nejoblíbenější jsou smrky, ale každý kupuje podle svého gusta,“ komentoval trh se stromky Josef Remeš z občanského sdružení Staří Harcovníci. Prodává stromky u obchodního domu Tesko.

Stromky pochází ze speciálních plantáží. Cena je rozličná, od 290 po 350 korun podle velikosti. Další stánky stojí před Globusem nebo Hypernovou.

Trendem letošních Vánoc je vánoční stromek zasazený v květináči. Obchodní řetězce je prodávají i s návodem, jak o stromek pečovat.

„Po Vánocích ho lze přesadit i do zahrady. Vánoční stromek v květináči je trendem hlavně v zahraničí, v České republice se do povědomí zákazníků dostává postupně,“ sdělila mluvčí Tesca Jana Matoušková. Půlmetrový stromek stojí necelých tři sta korun.

Pravý mumraj kolem stánků s nezbytným symbolem Vánoc teprve začne. Vrcholí 21. až 23. prosince. „Kupuji ho tak týden před Vánocemi. Zatím se jen koukám, co se letos prodává,“ sdělil Jindřich Koutný. „Musí se vybrat dobrá doba, na poslední chvíli bývají přebrané,“ prozradil svou strategii potencionální zákazník.

Začínají nájezdy šetřílků do lesů. Stromky se ale letos ve velkém nekradou. „Hlídají je sice revírníci, ale proti těm, kteří si jdou vybrat stromek přímo do lesa, nemají šanci," konstatoval liberecký ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář. „Zatím se neobjevily případy, kdy by někdo kradl v lesích ve velkém,“ pokračoval lesník.

V bezpečí se však stromky, vhodné na vánoční svátky, ocitnou až po 24. prosinci. Dříve, jen když napadne sníh, který uzavře cesty do lesů a hor.