„Je to spíš legrace. Jen tak se natáčíme,“ uvedl student jedné liberecké střední školy, který si nepřál být jmenován. „Je pravda, že občas natáčíme i učitele, možná i proto, abychom je trochu naštvali,“ pokračoval student.

Kameramanům ve školních lavicích stačí málo, mobil s fotoaparátem. Ten se dá schovat za hřbet ruky, v zadních lavicích je pak maskování zcela zbytečné. Učitel nemá šanci nic zjistit. Jen minimum nahrávek přitom skončí na internetu. Většina zůstává v mobilech a studenti se jimi baví o přestávkách.

„To, že si mne studenti nahrávali, jsem zjistila, až když si video pouštěli o přestávce. Je to nepříjemné, a to si nemyslím, že bych v hodině prováděla něco, co by nikdo neměl vědět. Člověk občas musí zvýšit hlas a vytržené z kontextu to může vypadat úplně jinak,“ vzpomněla na svou zkušenost učitelka střední školy, která z profesních důvodů nechtěla být jmenována.

Na internetu tak kolují záběry z vyučovacích hodin, přestávek, školních výletů i nahrané vtípky. Mezi novinky patří například spot s názvem Ruská škola aneb Drsná SPŠ stavební Liberec P2B, kde si studenti hrají na šikanu. Se záznamem hodiny zeměpisu se před čtrnácti dny přidali studenti Gymnázia F. X. Šaldy.

Mezi oblíbené pak patří starší videa ze Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické, kde studenti stříhají vymodelovaný penis nebo mažou tabuli svým spolužákem. V produkci školních videí žáci této školy patří k nejkreativnějším, ale i nejproduktivnějším.

„Natáčení je sice od dětí neseriózní, nelze s tím ale mnoho dělat. Obecný koncenzus je, že se o hodinách mobily používat nesmí, což je i ve školním řádu,“ konstatoval Josef Šorm, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické.

„Každý učitel to pak řeší individuálně. Děláme jim menší potíže, ale jsme si vědomi, že v mobilech mají i důležité informace, například telefony na rodiče,“ pokračoval ředitel. Přiznal, že sám videa svých žáků sbírá.

Zakázané mobilní telefony při vyučování mají studenti také na Gymnáziu F. X. Šaldy. „Zabavit ho ale nemůžeme. když tak jen na vyučovací hodinu,“ sdělila zástupkyně ředitelky Marcela Danajovičová. „Do nedávné doby vyučující ani netušili, že něco takového jako YouTube existuje,“ přiznala Danajovičová.

Amatérští kameramani se rekrutují spíše z řad středoškoláků, přibývají ale i videa ze základních škol. Internetový server You Tube pak patří mezi ty nejoblíbenější. Nejen že je nejznámější, ale i nejpřístupnější. Takzvaně pověsit video zde může každý.