„Termín 15. ledna 2008 pro zvláštní režim úpravy magistrály byl stanoven s ohledem na konec lovecké sezony. Do tohoto termínu se na vymezených trasách můžou pohybovat myslivci s povolením k lovu“ vysvětlila Blanka Nedvědická, ředitelka Jizerské o. p. s. „Po tomto termínu máme magistrálu plně k dispozici,“ doplnila ředitelka.

Na frýdlantské straně Jizerských hor budou lesníci prohrnovat Smuteční cestu po Červený Buk a Polednickou cestu. Omezení zde platí do 20. prosince.

Na Jablonecku se lyžaři mohou potkat s lesníky do 14. prosince na Dolní Bramberské, Vládní, Knížecí, v Martinském údolí a na takzvaném Kanále z Bedřichova na Maliník. Teprve od 16. ledna 2008 bude Jizerská o. p. s. upravovat trasu od hájenky Peklo, do té doby budou stopy až od křižovatky k vodopádu.

V lesích vrcholí těžba dřeva

„S Jizerskou o. p. s. jsme se dohodli na cestách, které nutně potřebujeme k provozu. Stále probíhají těžební práce, v lesích leží přibližně sto kubíků dřeva po Kyrilu. Pokud bychom je tam nechali ležet další tři, čtyři měsíce, znehodnotilo by se,“ přiblížil ředitel Libereckého krajského inspektorátu lesů ČR Ludvík Řičář. K dalším lesnickým pracem patří v tomto období i výroba vánočních stromků.

V lednu končí období lovu

Kromě těžby patří podzim a začátek zimy myslivcům. „Lyžaři nám nevadí podobně jako cyklisté. Zvěř neruší,“ konstatovala jednatelka Okresního mysliveckého sdružení Liberec Věra Bouzková. Konflikty mezi lovci a sportovci nepředpokládá.

„Nejedná se jen o lov pro zábavu, ale o nutnost redukovat stavy vysoké zvěře. Ta se může střílet jen do 15. ledna,“ zdůraznil Ludvík Řičář. Myslivci tak využívají pro lov příhodného počasí, tedy bez sněhu. „Doháníme plány,“ uvedla Věra Bouzková.

I zde platí, že s přívaly sněhu by se hřebeny uvolnily pro lyžaře dříve. „Zvěř sejde do nižších poloh,“ uvedl ředitel libereckého inspektorátu.

Po skončení zimní sezony budou pracovníci Lesů ČR se správci magistrály kontrolovat škody. Ty by mohly postihnout zábradlí, mostky či samotný porost. Tradičně však les ničí spíše neukáznění lyžaři, kteří jezdí mimo tratě.