Kapesní počítače, takzvané PDA, pomůžou strážníkům výrazně urychlit a usnadnit práci při vyřizování přestupků.

„Na rozdíl od zastaralých komunikátorů, které nyní strážníci používají, budou mít nové PDA on–line připojení k naší elektronické databázi. Přestupky pak budou strážníci zadávat už jen touto cestou. To usnadní jejich vyhledávání a následnou práci s nimi,“ uvedl velitel oddělení prevence a kontroly liberecké městské policie Vít Fabián.

Pokud bude potřeba, tak strážník odešle spolu s informacemi o přestupku také fotografie a údaje o aktuální poloze pomocí zabudováného GPS přijímače. Díky systému GPS bude mít městská policie také neustálý přehled o svých hlídkách v terénu.

Podle Víta Fabiána se má jednat o přístroje značky Motorola MC 35. Cena jednoho přístroje se na internetu pohybuje kolem 17 tisíc korun.

Strážníci dostanou pravděpodobně také modernější vysílačky. Nyní místo nich používají služební mobilní telefony.

„Vysílačky jsme přestali používat letos v červenci, kvůli potížím se společností, která servisovala radiovou síť. Měli jsme poruchy v komunikaci a časté byly také výpadky sítě,“ vysvětlil Vít Fabián.

V rámci projektu na nové technické vybavení se v Liberci rozšíří městský kamerový systém. V centru města přibude v příštích dvou letech minimálně pět kamer. Další se mají v budoucnu objevit také na sídlištích.

V současné době sleduje dění v ulicích devatenáct bezpečnostních kamer. Některé z nich se přemístí na jiná místa. Podle náměstka libereckého primátora pro bezpečnost Milana Šíra je potřeba kamerový systém zrevidovat. A to zejména proto, že některé lokality ve městě zásadně změnily svou tvář kvůli nové zástavbě. Tím se také mění frekvence obyvatel v ulicích.

„Více kamer se může objevit například v dolním centru Liberce, kde vznikají nové bary a je zde mnohem větší pohyb lidí než býval,“ řekl Milan Šír. Kolik peněz na to město vynaloží, zatím neví.