Nejdůležitějším kritériem je podle rady obsahová náplň vysílání. „Jako prioritní vnímá rada přínos pro oblast, na kterou se licence vztahuje,“ uvedl pro Deník předseda Rady pro televizní a rozhlasová vysílání Václav Žák.

Jak dále vysvětlil, rada podrobně zkoumá doručené projekty, které následně porovnává se současným tématickým spektrem v místně šířených rádií. „K dispozici máme již vydané licence a samozřejmě průběžně monitorujeme reálný obsahový stav pro oblast,“ zhruba popsal rozsah podkladů shromažďovaných radou její předseda Václav Žák.

Každá licence je vzácná

Jelikož jsou téměř vyčerpané technické možnosti, je udělení licence samo o sobě jedinečné. „Pásmo FM je prakticky vyčerpané,“ potvrdil předseda rady Václav Žák. „Proto také přidělení licence na osm let v oblasti Liberecka a Hrádecka je zcela výjimečné,“ zdůraznil.

Zpravodajství o regionu chybí

Hrádek nad Nisou je posledním městem, které bude frekvence 93,3 pokrývat. Podle jeho starosty Martina Půty je případné zavedení nového rádia pozitivní věc. „Jako starosta nemohu vůbec nic ovlivnit. Ale jako občan Hrádku nad Nisou bych si přál v naší lokalitě skutečně zpravodajské regionální rádio,“ odpověděl na otázku, který rozhlasový styl v kraji postrádá.

Podle Martina Půty jsou rádiové stanice přeplněné hudbou. „Myslím si, že informační složka vysílání má být zřetelnou dominantou. Z regionálního rádia se, dle mého názoru, mají ozývat pravidelné zprávy z regionu, ČR i ze světa. Doufám, že na nové frekvenci posluchači ocení nejen standardní zprávy, ale věřím, že do éteru připraví výherce řízení zajímavé a korektní místní kauzy,“ dodal.

Technologie doby dusí rozhlas

S nástupem rozvoje technologií rozhlas ztrácí své posluchače. „Rozhlasový trh je v útlumu,“ konstatoval stav teoretik médií, pedagog žurnalistiky a bývalý předseda Rady ČT Jan Jirák. „Rozhlas je zásadním médiem v dobách krize, kdy je nezastupitelná rychlost sdělení informace. Následná digitalizace po ustálení výkyvů teprve za několik let ukáže, co bude s rozhlasem a kde je jeho místo,“ předeslal mediální teoretik Jan Jirák.

Předseda Rady pro rozhlasová a televizní vysílání Václav Žák navíc doplnil. „Můj soukromý odhad je, že se FM frekvence ještě dlouho udrží. Situace na poli rozhlasových stanic je totiž zcela jiná než u televizí, kdy se kvůli digitálnímu vysílání musí vypnout analogové. Digitální rozhlas používá jiná pásma než FM, proto se analogový rozhlas vypínat nemusí. Průkopníky budou zřejmě automobilové společnosti, které začnou vozidla vybavovat digitálními autorádii, ale do domácností si bude zatím stále hledat cestu složitě,“ konstatoval závěrem.

Jak získat licenci?

O licenci na rozhlasové vysílání může požádat každý občan České republiky či firma, sídlící v ČR . Podmínkou je bezdlužnost a trestní bezúhonnost. Ač se jedná o velmi lukrativní oblast podnikání, licence sama o sobě je ve skutečnosti levná. Přesněji se na ní vztahuje pouze povinnost zaplatit správní poplatek 50 000 korun. Uzávěr přihlášek do výběrového řízení na licenci FM 93,3 je 28. 12. 2007.
Podmínky získání licence stanovuje zákon 231/2001 Sb.