Galeristé i vystavovatelé však o prostory, které slouží umění nepřijdou. Nové zázemí bude mít dokonce prestižnější adresu. „ani do prostor bývalé restaurace Parlament se již hospodští hosté nevrátí,“ potvrdil vedoucí odboru správy majetku Jaroslav Čech. „Tyto prostory bude užívat Malé výstavní síni a gelii, která se do radnice přestěhuje hned začátkem roku,“ upřesnil.

V současné době probíhá v prostorách Parlamentu rozsáhlá rekonstrukce.

Podzemí Liberecké radnice se společně s multifunkční Radničním sklípkem stane významným kulturním střediskem krajského města.

Parlament byl pro hostinské účely otevřený po druhé světové válce, kde zde tehdejší vedení radnice otevřelo pivnici, která doplňovala kapacitu restaurace Radniční sklípek.

Šest metrů pod chodníkem vznikne v rámci třetí etapy rekonstrukce vinárna

Liberec - Stejně jako hlasování zastupitelů o směřování Radničního sklípku, i anketa mezi občany města nasvědčuje tomu, že nostalgie vztažená k podzemí radnice je stále živá.

Všichni ti, kteří s láskou vzpomínají na léta minulá, se mohou nyní těšit na vinárnu, která vznikne v bývalých technických prostorách Radničního sklípku vedle chodby, která jej spojuje s bývalou pivnicí Parlament. „Vinárna je součástí třetí etapy rekonstrukce.

Domníváme se, že je to vhodné doplnění, které poslouží návštěvníkům jak multikulturního sálu Radniční sklípek, tak galerii, která se stěhuje do Parlamentu,“ vysvětlil důvody vzniku vinárny Jaroslav Čech.

Vinárnu bude provozovat Malá výstavní síň a galerie, která ji bude mít ve vlastní režii. Podle Čecha je to zároveň symbolické pokračování v tradici celého radničního sklepení, která trvala 111 let.

Tradice o tajné chodbě z radnice do divadla provází Liberec již několik generací

Liberec - Již desetiletí se po městě tradují pověsti o tajné chodbě, která má údajně spojovat radnici a městské Divadlo F.X. Šaldy.

Kompletní dokumentaci o celé budově mají magistrátní úředníci, kteří také jako jediní znají celou pravdu.

Situaci se rozhodl vysvětlit správce městského majetku Jaroslav Čech. „Ano, znám tu pověst. Pravdou však je, že žádná tajná chodba z radnice do divadla není a nikdy nebyla,“ uzavřel spekulace Jaroslav Čech.

Deník však nemá možnost, jak tuto informaci ověřit. Zbývají proto dvě možnosti. Buď chodba skutečně není, nebo je i nadále tajná.

V roce 1996 voda zalila první i druhé podzemí

Liberec - Největší havárie, kterou zažil Radniční sklípek, způsobila poškozená kanalizace. V roce 1996 se tak naskytl pracovníkům radnice i pod ní umístěné hospody pohled, na který asi nikdy nezapomenou. „Podle dokumentů z doby před jedenácti lety byla voda v radničním sklípku až do výše poloviny nosných sloupů, přesně do výše jednoho a půl metru. Samozřejmě také nižší patro sklepení, které je šest metrů pod sklípkem, bylo pod vodou,“ upřesnil Čech. S touto pohromou se radnice vyrovnávala více jak rok. Následky však nese Radniční sklípek dodnes. Například se musely vyrobit repliky části původního obložení.

Při odčerpání zatopených podzemních prostorů vždy hrozí, že voda nashromážděná z vnější strany zdí ji svým tlakem prolomí. Liberecká radnice však v této zásadní zkoušce obstála. „Riziko v té době snižovalo, že spodní patro je soustava chodeb a odvětrávacích šachet a zároveň se také již dlouhodobě potýkalo s velkým prosakováním spodních vod,“ vysvětlil vedoucí správy budova Jaroslav Čech.

Lustry v dobovém stylu budou stát radnici víc jak milion korun

Liberec - V nejbližších letech nahradí dobové repliky lustrů z Kamenického Šenova nynější svítidla, která jsou v Radničním sklípku. Jak uvedl vedoucí odboru správy majetku Jaroslav Čech, investice je nutná hlavně z hlediska památkářů. „Radniční sklípek je stejně jako budova celé radnice kulturní památkou. Proto na jeho rozsáhlou rekonstrukci dohlížejí památkáři, se kterými jsme již našli adekvátní řešení,“ uvedl Jaroslav Čech. Patnáct dobových replik by mělo podle Jaroslava Čech stát přibližně jeden a půl milionu korun. „Termín, kdy sklípek ozáří nové lustry, ještě není. Alespoň z mého úhlu pohledu je prioritou výtah pro imobilní občany,“ vysvětlil Jaroslav Čech.

Radniční sklípek se dostal spárů kultury, ze kterých není úniku

I já si pamatuji a někdy i nepamatuji krásné chvíle v Radničním sklípku. Také si však pamatuji poněkud smutně vyhlížející toalety, a také si pamatuji smutný konec této restaurace.

Domnívám se, že restauratérská kultura v Liberci je něco, čím se naše město zrovna moc chlubit nemůže. V Liberci je jen málo stylových restaurací, kde se host cítí skutečně příjemně. Je zde málo hospodských, kteří nesledují jen tržby, ale dělají svoji práci a dělají ji profesionálně.

To jsou také jedny z mnoha důvodů, proč si myslím, že zastupitelé napříč politickým spektrem hlasovali, jak měli.

Historie restaurace Radniční sklípek

Liberec - Ve velkém sále Radničního sklípku byla restaurace otevřena v roce 1893, ještě před zprovozněním samotných úředních prostor v radnici. I přilehlé sklepní prostory byly využívány jako vinný a pivní sklípek až do konce druhé světové války, kdy zde vznikla pivnice Parlament.

Pohostinské provozy v prvním podzemním podlaží fungovaly prakticky bez přerušení celých sto let.

Pouze na počátku devadesátých let dvacátého století byly po velké havárii kanalizací v objektu radnice na čas zničené a opuštěné.

Hostinská činnost se do malebných historických prostor vrátila na počátku nového tisíciletí, avšak z důvodu nerentabilnosti provozu restaurace, způsobené především vysokými náklady na energie se nepodařilo najít takového provozovatele, který by byl schopen zajistit dlouhodobý provoz na dobré úrovni.

V současné době však probíhá kompletní rekonstrukce prostor, která zajistí efektivní využití radničního podzemí. Liberečané zde po dokončení úprav naleznou výstavní síň a vinárnu, která bude pokračovatelem tradice pohostinství.

Pavlína Stránská