„Výrazně by nám to pomohlo. Přístroj by mohl automaticky přepisovat diktovaná rozhodnutí, což by ušetřilo práci především zapisovatelkám. Máme velký zájem, všechno však závisí na rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti,“ uvedla pro Deník předsedkyně libereckého Okresního soudu Zdeňka Doležalová.

Zároveň však odmítá, že by automatický přepis připravil zapisovatelky o práci.

„Obecně máme spíše nedostatek pracovních sil a je zde řada jiných administrativních činností, ve kterých by se uplatnily,“ řekla Doležalová.

Navíc program se zatím může využít pouze na čtení rozhodnutí. „Soudci jsou profesionálové, kteří umí dobře vyslovovat. Na přepis běžných výpovědí to prozatím použít nelze,“ konstatoval vedoucí vědeckého týmu Jan Nouza.

O program mají zájem i další soudy Libereckého kraje.

Zájem projevil i Krajský úřad

Při nedávné prezentaci zaujal program i představitele Libereckého kraje. Ti by ho rádi využili při jednáních zastupitelstva.
„Program je schopný souběžně přepisovat zvukový záznam z jednání do písemné podoby. Podle klíčových slov by se pak dalo vyhledat, kdo co přesně řekl. Umím si představit, že bychom vytvořili archív záznamů jednání, přístupný veřejnosti,“ uvedl hejtman Petr Skokan. Podle něj bude využití systému předmětem jednání rady kraje a zastupitelstva.

„Myslím, že bychom mohli také účinně podpořit výzkum na TUL z prostředků, které má možnost krajský úřad získat,“ dodal Skokan.

Další využití programu je podle Jana Nouzy v médiích, které v něm vidí šanci, jak lépe zvládnout své obrovské archivy. Výzkumný tým již s některými televizními a rozhlasovými stanicemi spolupracuje.