Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor Jiří Kittner on-line se čtenáři

LIBEREC - První muž města Liberce ve čtvrtek odpovídal na nesmlouvavé otázky návštěvníků www.libereckydenik.cz

7.12.2007
SDÍLEJ:

Jiří KittnerFoto: FOTO:Archiv

Jak to vypadá s prodejem bývalých lázní izraelské firmě? Už je to hotové? A nebojíte se, že jejich v jistém směru megalomanský záměr si na sebe nevydělá a dopadne to špatně?

O případném prodeji bude rozhodovat zastupitelstvo města. Jak už jsem několikrát zmínil, primátor neřeší vše ve městě. Tato věc spadá do kompetence náměstka pro rozvoj pana Palouše. Já předpokládám, že zastupitelstvo bude tuto záležitost projednávat v lednu. Jestli se obávám? Samozřejmě vyloučit neúspěch nemohu. Otázkou je, máme-li k dispozici lepší řešení. Já o žádném nevím.

Jaký je skutečný stav zadlužení a majetků města? Lze o Liberci říct, že je to město bohaté nebo spíše ve srovnání s obdobnými městy chudé?

Seznam všech závazků města v hlavě nenosím. Nicméně reálné zadlužení je těsně pod dvěma miliardami, což z hlediska srovnání není úplně málo, ale není to také nijak extrémní. Domnívám se však, že po nějakou dobu bychom své zadlužení neměli zvyšovat. Je-li Liberec bohatý nebo chudý, záleží na tom, kdo a jak to hodnotí. Někteří moji kolegové, primátoři a starostové, mi rozvoj města závidí a domnívají se, že jsme bohatým městem. Někteří naši zastupitelé si zase myslí, že jsme městem chudým.

Přemýšlíte o změně své funkce, jako například hejtman Petr Skokan?

Následující tři roky bych chtěl být primátorem. Nejsem přítelem „přestupů“ během volebního období. Když jsem chtěl být zvolen, chtěl jsem tuto funkci dělat a připadalo by mi hloupé po dvou letech voličům tvrdit, že jsem si to rozmyslel a chci dělat něco jiného, třeba hejtmana.

Bude někdy město řešit zoufalý stav dolního centra Liberce za Širokou ulicí?

Město těžko může řešit stav soukromých pozemků. Domnívám se, že současný stav je právě výsledkem toho, že v minulosti jsme si mysleli, že budeme majitelům pozemku nařizovat, co a kde mají stavět. Donutit je k tomu nemůžeme, a tak se tedy nedělo nic. Jen město blokovalo různé aktivity ve jménu svých představ. Jedinou cestou podle mě je komunikace s majiteli a snaha vyjít vstříc jejich záměrům tak, aby to bylo přijatelné i z hlediska města. To znamená přestat blokovat záměr jenom proto, že my si tam představujeme něco jiného. Výsledkem pak nutně musí být, že tam nebude nic.

Jak se vám podařilo tak úžasně zhubnout?

Nepřipadá mi, že bych úžasně zhubl. Po dlouhém boji jsem shodil pět kilo a recept je jednoduchý. Musíte začít jíst a přestat žrát.

S panem Kumpoštem jste s úspěchem bojovali za pořádání MS 2009 v Liberci. Na nátlak paní Kuchtové jste ho hodil přes palubu. Jak budete nyní reagovat na vzniklou situaci, když revizní komise Svazu lyžařů ve své zprávě odmítla tvrzení Dany Kuchtové, že Kumpošt špatně hospodařil s penězi, navíc s penězi, se kterými vlastně hospodařilo město. Což byl zástupný problém a nepohodlná byla osoba Romana Kumpošta. Vždyť šlo hlavně o vliv a to vám muselo být jasné o počátku.

Argumentovat postojem svazu lyžařů mi připadá úsměvné. Zvláště ve světle faktu, že bez dvou hlasů svazu lyžařů by pana Kumpošta nikdy odvolat nešlo. To snadno zjistí každý, kdo má znalosti matematiky na úrovni první třídy a zná počet hlasujících lidí.

Dobrý den, mám Liberec jako město rád a občas se zde objevím. Pobuřuje mě ale, v jak špatném stavu je např. okolí Barvířské a Široké ulice. Pokládám to tolik let po změně režimu za naprostou neschopnost vedení města.

Je to váš názor, na který máte právo. Schopnost či neschopnost politiků hodnotí občané ve volbách. Zatím se s vaším názorem neztotožnili. Na své funkci nijak nelpím. A dojdou-li občané k závěru, že by město měl vést někdo jiný, rozhodně se kvůli tomu nepůjdu oběsit. Samozřejmě každému se občas něco nedaří. Všechno dobře dělá jenom ten, kdo nedělá nic.

Jak se v prosinci 2006 vybírala firma na dodávku polygrafických prací při vydávání zpravodaje liberecké radnice?

Jako každý rok - výběrovým řízením. Jinak upozorňuji, že výběrová řízení na cokoliv nejsou v kompetenci primátora města a tudíž k tomu více říci nemohu.

Celé znění on-line rozhovoru naleznete ZDE: 1130-rozhovor8

VYBERTE OSOBNOST ON-LINE ROZHOVORU! NÁVRHY POSÍLEJTE NA: liberecky@denik.cz

7.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Litvínov - Liberec.
9

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Kamil Střihavka.

Týden s Tulipanem připravil koncerty Střihavky i Peckové

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Uran čeká rozsáhlý průzkum. Ukáže, kolik rekonstrukce může stát

Liberec – Průzkum má zjistit stav nosných konstrukcí i výskyt azbestu.

Vratislavický pivovar bodovalv soutěži se Svatopavelským

Vratislavice nad Nisou – Svatopavelské pivo z produkce vratislavického pivovaru zvítězilo v degustační soutěži Pivní speciál 201.

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Liberec - Družstvo Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci sehrálo v Praze úvodní kolo 1. celostátní ligy smíšených družstev s TJ Astra ZM Praha A a TJ Sokol Křemže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení