Kandidáti dosud úzce vázaní na Stranu pro otevřenou společnost (SOS) uvažují o samostatné kandidátce starostů regionu. Ta má být vedena napříč politickým spektrem. V úterý v Liberci jednali o možnostech spolupráce s vedením krajské SOS.

„Nechceme, aby se opakovalo rozložení sil v krajském zastupitelstvu jako po minulých volbách. Jsme v opozici a nemáme šanci prosadit ani logické požadavky,“ líčil hlavní důvody vzniku hnutí starosta Hrádku a zároveň krajský zastupitel za SOS Martin Půta. „Ctěli bychom, aby se na kraji rozhodovalo více věcně než stranicky,“ pokračoval Půta.

Hnutí starostů za krátkou dobu získalo množství příznivců. „Jedná se o čtyřicet až padesát lidí, kteří jsou ochotni kandidovat nebo nás podpořit,“ vyčíslil Půta.

„Vzájemně jsme se informovali o našich stanoviscích a záměrech. Jednoznačně se ukazuje, že jsou v mnoha případech schodné,“ uvedl krajský předseda SOS Jindřich Berounský. Ve hře jsou ale stále dvě varianty a to spolupráce před i po volbách, nebo společná kandidátka. „Já osobně bych si představoval jednu silnou kandidátku pod hlavičkou SOS pro Liberecký kraj. Uznávám ale, že mají v regionu velkou podporu,“ připustil Berounský.

Starostové nyní musí závěry ze schůzky projednat s partnery, do konce roku však chtějí mít obě strany jasno. V současnosti by na kandidátce Strany pro otevřenou společnost měla být zastoupena aliance SOS, Volba pro město, Cesta změny a Unie svobody.