VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podvedení starostové se bojí o svá města a obce

LIBEREC - Vrásky na čele mají nyní starostové obcí, které jsou členy sdružení Podještědí. Finanční úřad požaduje částku přes pětadvacet milionů korun, což je taková suma, že i při rozdělení mezi obce mnohdy podíl převyšuje rozpočet.

24.11.2007
SDÍLEJ:

Architekt Řičář a starosta Péťa (na fotografii), dva muži, které si pamatuje celá země.Foto: DENÍK/Archiv

Obce na uhrazení výměru nemají

Někteří se proto obávají, že by je mohlo postihnout placení za chybu, kterou udělalo sdružení. „Samozřejmě zde jisté obavy jsou, ale jsem přesvědčen, že se nám podaří celou záležitost vyřešit uvnitř sdružení Podještědí,“ uvedl na dotaz Deníku starosta obce Všelibice Jaroslav Čermák.

Vedle důvěry, že obce nebudou touto situací nijak postiženy, věří všelibický starosta, že dojde také brzy k pojmenování viníka. „Byl bych velice rád, kdyby zaznělo z kompetentních míst, jako je například soud, kdo nese za tuto situaci vinu. Je potřeba dojít k jisté morální očistě,“ podotkl starosta obce Všelibice Jaroslav Čermák.

Variantu, že by dluh sdružení přešel na obce, nechce starosta ani připustit.

Starosta nedalekého města Český Dub Jiří Miler jakoukoliv spoluúčast města důrazně odmítá. „Nevidím jediný důvod, proč by mělo město Český Dub cokoliv platit,“ předeslal důrazně starosta. „Bývalý starosta, který město ve sdružení zastupoval, nikdy nesdělil zastupitelům města co se vlastně ve sdružení děje. Dokonce sdružení za období, kdy přes něj procházely miliony korun, vykázalo v účetnictví pouze příjem, myslím dvěstěpadesát tisíc,“ poznamenal starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Město Český Dub již v první polovině tohoto roku oznámilo, že ze sdružení města Podještědí vystupuje.

„Není to žádné utíkání, ale město samo nemělo vliv na jednání tohoto sdružení a nechce být již nadále jeho členem,“ doplnil starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Odborník: Města platit nebudou

Podle uznávaného daňového odborníka Jana Šumy se města nejhoršího obávat nemusejí. „Dle mého názoru je ono zmíněné sdružení samostatný právní subjekt, který si sám nese svou právní odpovědnost,“ uvedl Jan Šuma ze společnosti VGD, která se specializuje na účetnictví a daňové poradenství právě v části veřejné správy a samosprávy.

Daňový expert Jan Šuma je přesvědčen, že členy sdružení chrání stanovy. „Myslím si, že definice samostatné právní odpovědnosti sdružení za sebe samé a vyloučení odpovědnosti členů je dostatečným argumentem,“ doplnil Jan Šuma.

Jelikož však sdružení měst Podještědí nemá ve skutečnosti žádný majetek, není zcela vyloučeno, že bude Finanční úřad hledat i další cesty, jak navrátit do státní poklady peníze, které někde zmizely. Samozřejmě není vyloučena ani možnost soudních sporů.

Psali jsme v červnu

ČESKÝ DUB - Město Český Dub po osmi letech opouští Mikroregion Podještědí. Rozhodli o tom českodubští zastupitelé. Podle slov starosty Jiřího Milera se již toto rozhodnutí nedalo odkládat.
„Půlroční jednání v mikroregionu po volbách k ničemu nevedla. Chtěli jsme zdůvodnění špatného hospodaření svazku v minulých letech a vysvětlení situace kolem dotace, čerpané z Ministerstva pro místní rozvoj ve spolupráci se společností Bono Publico. Nic z toho jsme nedostali,“ vysvětlil Jiří Miler. Společnost Bono Publico je spojená s lidmi kolem stíhaného bývalého starosty Budišova na Třebíčsku Ladislava Péťi. Případ čerpání dotací, které už rok vyšetřuje liberecký finanční úřad, zablokoval činnost mikroregionu. „V této situace nemůžeme žádat o další dotace. Navíc nevíme, jak dlouho se kauza potáhne,“ zdůvodnil Jiří Miler. Český Dub v mikroregionu nepochodil s návrhem stávající svazek zrušit.

Dotace byla promarněná

PODJEŠTĚDÍ - Patnáctimilionová dotace byla podle odborné studie naprosto promarněná. „Celkové uznatelné náklady projektu byly 935 000 korun,“ říká zpráva ministerstva pro místní rozvoj. Z té také vyplývá, že cena za projektovou dokumentaci ve výši 22,5 milionů korun byla přemrštěná a nesmyslná.
Že bude ministerstvo pro mnohonásobné porušení podmínek dotace požadovat peníze zpět uvedl již v loňském roce ministr Petr Gandalovič.
„Uvědomuji si, že i když formálním žadatelem bylo Sdružení obcí Podještědí, faktickým příjemcem bylo BONO PUBLICO. Bohužel je však nutné žádat o vrácení dotace tento svazek obcí. Ten bude muset peníze získat zpět od společnosti BONO PUBLICO, se kterou má uzavřenou platnou smlouvu.
Sdružení obcí poskytneme maximální podporu při vymáhání této pohledávky,“ uvedl ministr Petr Gandalovič.

Kdo je sdružení Podještědí?

Zdislava, Křižany, Světlá pod Ještědem, Proseč pod Ještědem, Osečná, Janův Důl, Český Dub, Bílá, Všelibice, Hlavice a Cetenov.

Možné následky?

PODJEŠTĚDÍ - V případě, že by Finanční úřad požadoval vrácení peněz po obcích, bylo by to více než 2,5 milionu na jednu. Částka tak převyšuje rozpočet většiny členů sdružení.

24.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 22 300 Kč

Pracovníci vězeňské služby STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další požadavky:, - minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, - trestní bezúhonnost, Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3.TT od 23.900,- Kč), - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici), - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní využití, apod., Místo služebního působiště: Místní jednotka JS Liberec , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS", Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS LBC".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 020 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami ODBORNÝ VYCHOVATEL. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové zařazení: 10-11. platová třída dle platových tabulek pedagogických pracovníků , Životopisy zasílejte na adresu svp_lbc@centrum.cz. Pracoviště: Středisko výchovné péče, Na Výšinách, č.p. 451, 460 15 Liberec 15. Informace: Jana Růžičková, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní montážní dělníci PRACOVNÍK/CE NA KONTROLU, BALENÍ A MONTÁŽNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pouze pro osoby zdravotně postižené nebo zdravotně znevýhodněné , Vizuální kontrola drobných dílů, balení, zakládání apod., Dobrý zrak, manuální zručnost, Plný nebo poloviční úvazek, Hlásit se osobně od 8.00 do 14.00 hod., nejlépe se předem domluvit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Service plus, s.r.o.-003, Zelná, č.p. 633, 460 01 Liberec 1. Informace: Lukáš Černý, +420 770 676 990.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT