Obce na uhrazení výměru nemají

Někteří se proto obávají, že by je mohlo postihnout placení za chybu, kterou udělalo sdružení. „Samozřejmě zde jisté obavy jsou, ale jsem přesvědčen, že se nám podaří celou záležitost vyřešit uvnitř sdružení Podještědí,“ uvedl na dotaz Deníku starosta obce Všelibice Jaroslav Čermák.

Vedle důvěry, že obce nebudou touto situací nijak postiženy, věří všelibický starosta, že dojde také brzy k pojmenování viníka. „Byl bych velice rád, kdyby zaznělo z kompetentních míst, jako je například soud, kdo nese za tuto situaci vinu. Je potřeba dojít k jisté morální očistě,“ podotkl starosta obce Všelibice Jaroslav Čermák.

Variantu, že by dluh sdružení přešel na obce, nechce starosta ani připustit.

Starosta nedalekého města Český Dub Jiří Miler jakoukoliv spoluúčast města důrazně odmítá. „Nevidím jediný důvod, proč by mělo město Český Dub cokoliv platit,“ předeslal důrazně starosta. „Bývalý starosta, který město ve sdružení zastupoval, nikdy nesdělil zastupitelům města co se vlastně ve sdružení děje. Dokonce sdružení za období, kdy přes něj procházely miliony korun, vykázalo v účetnictví pouze příjem, myslím dvěstěpadesát tisíc,“ poznamenal starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Město Český Dub již v první polovině tohoto roku oznámilo, že ze sdružení města Podještědí vystupuje.

„Není to žádné utíkání, ale město samo nemělo vliv na jednání tohoto sdružení a nechce být již nadále jeho členem,“ doplnil starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Odborník: Města platit nebudou

Podle uznávaného daňového odborníka Jana Šumy se města nejhoršího obávat nemusejí. „Dle mého názoru je ono zmíněné sdružení samostatný právní subjekt, který si sám nese svou právní odpovědnost,“ uvedl Jan Šuma ze společnosti VGD, která se specializuje na účetnictví a daňové poradenství právě v části veřejné správy a samosprávy.

Daňový expert Jan Šuma je přesvědčen, že členy sdružení chrání stanovy. „Myslím si, že definice samostatné právní odpovědnosti sdružení za sebe samé a vyloučení odpovědnosti členů je dostatečným argumentem,“ doplnil Jan Šuma.

Jelikož však sdružení měst Podještědí nemá ve skutečnosti žádný majetek, není zcela vyloučeno, že bude Finanční úřad hledat i další cesty, jak navrátit do státní poklady peníze, které někde zmizely. Samozřejmě není vyloučena ani možnost soudních sporů.

Psali jsme v červnu

ČESKÝ DUB - Město Český Dub po osmi letech opouští Mikroregion Podještědí. Rozhodli o tom českodubští zastupitelé. Podle slov starosty Jiřího Milera se již toto rozhodnutí nedalo odkládat.
„Půlroční jednání v mikroregionu po volbách k ničemu nevedla. Chtěli jsme zdůvodnění špatného hospodaření svazku v minulých letech a vysvětlení situace kolem dotace, čerpané z Ministerstva pro místní rozvoj ve spolupráci se společností Bono Publico. Nic z toho jsme nedostali,“ vysvětlil Jiří Miler. Společnost Bono Publico je spojená s lidmi kolem stíhaného bývalého starosty Budišova na Třebíčsku Ladislava Péťi. Případ čerpání dotací, které už rok vyšetřuje liberecký finanční úřad, zablokoval činnost mikroregionu. „V této situace nemůžeme žádat o další dotace. Navíc nevíme, jak dlouho se kauza potáhne,“ zdůvodnil Jiří Miler. Český Dub v mikroregionu nepochodil s návrhem stávající svazek zrušit.

Dotace byla promarněná

PODJEŠTĚDÍ - Patnáctimilionová dotace byla podle odborné studie naprosto promarněná. „Celkové uznatelné náklady projektu byly 935 000 korun,“ říká zpráva ministerstva pro místní rozvoj. Z té také vyplývá, že cena za projektovou dokumentaci ve výši 22,5 milionů korun byla přemrštěná a nesmyslná.
Že bude ministerstvo pro mnohonásobné porušení podmínek dotace požadovat peníze zpět uvedl již v loňském roce ministr Petr Gandalovič.
„Uvědomuji si, že i když formálním žadatelem bylo Sdružení obcí Podještědí, faktickým příjemcem bylo BONO PUBLICO. Bohužel je však nutné žádat o vrácení dotace tento svazek obcí. Ten bude muset peníze získat zpět od společnosti BONO PUBLICO, se kterou má uzavřenou platnou smlouvu.
Sdružení obcí poskytneme maximální podporu při vymáhání této pohledávky,“ uvedl ministr Petr Gandalovič.

Kdo je sdružení Podještědí?

Zdislava, Křižany, Světlá pod Ještědem, Proseč pod Ještědem, Osečná, Janův Důl, Český Dub, Bílá, Všelibice, Hlavice a Cetenov.

Možné následky?

PODJEŠTĚDÍ - V případě, že by Finanční úřad požadoval vrácení peněz po obcích, bylo by to více než 2,5 milionu na jednu. Částka tak převyšuje rozpočet většiny členů sdružení.