„Jsme rádi, že se tento velký a složitý projekt konečně rozběhl a doufáme, že povede k celkovému oživení dolního centra Liberce,“ uvedl primátor Jiří Kittner.

„Věříme, že Fórum nakonec libereckou veřejnost, jejíž nemalá část o projektu pochybovala, přesvědčí o svém významu pro dotvoření nové podoby městského centra,“ doplnil ředitel společnosti Multi Development v České republice Luboš Kočí. Podle něj Fórum vhodně dotvoří městskou architekturu.

Obě strany podpisem kupní smlouvy zrealizovali v minulosti uzavřenou smlouvu o budoucím prodeji pozemků. Čtyřicet milionů korun by na účet města Liberce mělo dorazit do deseti dnů.

Investor koupil parkovací dům

Investorská společnost rovněž v uplynulých dnech koupila parkovací dům Centrum, který se nachází v bezprostřední blízkosti započaté stavby. Počet parkovacích míst se tak zvýší o plných sto procent.

„Ke čtyřem stům místům na střeše tak přibyl stejný počet míst v parkovacím domě,“ sdělil Luboš Kočí.

Parkovací dům by měl být podle plánů propojen s parkovací plochou na střeše obchodně zábavního centra speciálními mosty.

Společnost Multi Development za parkovací dům zaplatila dnes již bývalému vlastníkovi, Technickým službám města Liberce, 80 milionů korun. Bude jej však muset ještě zrekonstruovat.

„Dům není v nejlepším stavu, nějaké investice si určitě vyžádá,“ dodal Kočí s tím, že se investor bude snažit sehnat parkovacímu domu provozovatele.

Práce jsou v mírném skluzu

Na staveništi momentálně probíhají práce na základových konstrukcích, železobetonovém skeletu, přeložkách inženýrských sítí a přípravě infrastruktury pro obchodní centrum.

„Práce pokračují, z tempa ovšem nejsme tak úplně nadšeni. Odhadem jsme v týdenním až dvoutýdenním skluzu. Při kopání jsme narazili na skálu, která je větší, než jsme čekali,“ přiblížil současné problémy Luboš Kočí.

Současně se zemními pracemi probíhá na stavbě archeologický výzkum, doposud však bez jakýchkoliv nálezů.

Výstavba Fóra se dělí do dvou etap. Cílem první etapy je zachovat nepřetržitý prodej v obchodním domě Tesco a umožnit plynulý přechod na provoz nového Tesca v obchodním centru Fórum. Nové Tesco by mělo začít sloužit zákazníkům na konci příštího roku.

„Jsme rádi, že budeme součástí tohoto podle mého názoru nadčasového projektu, který je zaměřen do budoucnosti a že zákazníci budou s novou podobou Tesca spokojeni,“ uvedl tiskový mluvčí Tesco Stores Vesselin Barliev.

Dokončení druhé a zároveň konečné etapy výstavby se plánuje na jaro roku 2010.

Centrum nabídne 120 obchodů

Nové centrum zabere kolem 45 tisíc metrů čtverečních, z nichž bude plných 10 tisíc tvořit hypermarket Tesco. Zbytek plochy si rozdělí přibližně 120 obchodů, několik restaurací a kaváren, ale také byty a kancelářské prostory.

Fórum nabídne také bowlingový areál, finess centrum a s velkou pravděpodobností také multikino.

„O multiplex velmi stojíme, ještě to však bude napínavé. Máme zprávy, že společnost Cinestar vede poměrně pokročilá jednání s obchodním centrem Nisa, a tak se musíme porozhlédnout jinde. V současné době jednáme s několika dalšími společnostmi,“ vysvětlil Luboš Kočí.