Relaxační a regenerační centrum vyrostlo v bývalé kuželně v areálu libereckého Městského stadionu. V Česku zatím funguje pět takovýchto center. V Libereckém kraji doposud nebylo žádné. Nejbližší další se nachází až v Teplicích.

„Teplota v uzavřené mrazící komoře klesá až k mínus 160 stupňům Celsia. To je ale maximum, prakticky jsou lidé v teplotě kolem minus 130 stupňů. Uvnitř stráví zhruba tři minuty,“ uvedla provozovatelka Kryocentra Ivona Barklíková.

Hluboký mráz návštěvníkovi neublíží. Necítí skoro žádný chlad, protože vzduch je uvnitř technicky zbavený vlhkosti.

Terapie funguje na principu teplotního šoku, kdy tělo na svoji obranu probudí spící metabolismus. „Tak se začne hojit to, co je třeba, například naraženiny nebo natažené vazy. Veškerá zranění se tak díky tomu zahojí rychleji,“ řekla Ivona Barklíková. „Léčba vede ke svalovému uvolnění i posílení imunity. Je tedy vhodná i pro sportovce,“ dodala.

Do komory se chodí v plavkách, rukavicích, čelence a dřevácích. Návštěvník nesmí trpět žádnou závažnou akutní či chronickou chorobou nebo srdeční vadou. „Každému napřed změříme krevní tlak. Nesmí být vysoký,“ upozornila Ivona Barklíková.

Podle odborníků může tato metoda zlepšovat imunitu a kondici. Posiluje tak celkově organismus člověka.

„Jedná se prakticky o takzvanou nespecifickou popudovou terapii. Není však náhradou za klasické rehabilitace,“ sdělil primář rehabilitačního oddělení Krajské nemocnice v Liberci Libor Kučera. „Před vstupem do komory musí být návštěvník naprosto suchý, jinak může dojít na jeho těle k omrzlinám,“ varuje Libor Kučera.

Za jednu návštěvu zaplatí lidé 330 korun. V ceně je také půlhodina cvičení na strojích a zahřívaní.