Policie ČR: Jedná se o přestupek

Podle libereckého dopravního inspektorátu Policie ČR se jedná o porušení zákona a přestupek. „Zákon ukládá, že při parkování musí zůstat volný jízdní pruh v šíři alespoň tří metrů,“ uvedl na dotaz Deníku Jan Frieser z dopravního inspektorátu.

Řidičům, kteří takto parkují, hrozí až několikatisícová pokuta. „Podle zákona mohou dostat v blokovém řízení až dva tisíce korun pokutu a v případě řízení na magistrátu jim hrozí pokuta do dvou a půl tisíce korun a k tomu poplatek za správní řízení,“ upřesnil Jan Frieser.

Městská policie nepřijela

Stejně jako další přestupky v oblasti parkování, i tento mohli a měli řešit strážníci městské policie. Ti se však na místo nedostavili ani po půl hodině od zavolání na linku 156. „Koukneme na tuto situaci na kamerách a pošlu tam hlídku,“ zněla odpověď městského policisty, který včera v 11.40 přijal volání na dispečinku. Ani po půl hodině však městská policie nic nezačala řešit. Závažnost podtrhuje fakt, kdy strážníci věděli, že auta musí jezdit v centru města po chodníku mezi chodci.

„Projíždělo tam naše auto se strážníkem, ale to je určené na botičky. Když se někde provádí stavba, tak k podobným situacím dochází,“ znělo vysvětlení téhož městského policisty, když jsme na lince 156 zjišťovali, proč strážníci nepřijeli přestupek řešit nebo alespoň nějak řídit dopravu, či jinak zajistit bezpečnost chodců, kteří se více jak tři čtvrtě hodiny potkávali na chodníku s automobily.

Plaza: Za chybu se omlouváme

Společnost Plaza je investorem a na postavení svého centra si najala dodavatele stavby, se kterým bude situaci neprodleně řešit. „Všem Liberečanům a řidičům se za toto pochybení omlouváme,“ sdělila mediální zástupkyně Plaza Centers Lucie Řeřichová. „Celou záležitost nyní vyřídíme s dodavatelem tak, aby již k blokování ulice kamiony nedocházelo,“ předeslala Lucie Řeřichová.