„Upozorňujeme rodiče, že brzy budou muset výrazně více přispívat na učebnice a další potřebné pomůcky,“ řekla vychovatelka z liberecké Základní školy Kunratická Renáta Štěpánová, která se v sobotu zúčastnila jednání školských odborářů v pražském Kongresovém centru. Právě tam se rozhodlo o vyhlášení celorepublikové stávky. „Naše škola zůstane na jeden den zcela uzavřená,“ dodala.

Někde budou s protestem jen tiše souhlasit. „Budeme mít normální vyučovací den. Nechceme přidělávat starosti rodičům, kteří by museli zajistit pro své děti hlídání nebo si vzít dovolenou,“ uvedla zástupkyně ředitelky Základní školy Ještědská v Liberci Eva Bambuchová.

Učitelům se také nelíbí, jakým směrem české školství směřuje. Některým například vadí rušení a slučování středních škol, jiní kritizují projekt Centra vzdělanosti.

Stávka bude těsně předcházet jednání poslanců o rozpočtu školství na příští rok. Odboráři chtějí, aby vláda navýšila rozpočet nejméně o tři miliardy korun. „Situace je velmi vážná. Jestliže neuspějeme, tak mohou přijít další stávky, třeba i celotýdenní,“ upozornila předsedkyně krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Alena Losová.

Požadavek odborářů už podpořil v minulém týdnu školský výbor sněmovny. Doporučil přidat peníze nejen na platy, pomůcky a vzdělávání pedagogů, ale také například vysokým školám.

Původně plánovali odboráři stávku na pondělí 3. prosince. Nakonec se ale dohodli na následujícím dnu. „Nechceme, aby to vypadalo tak, že si učitelé chtějí jen prodloužit víkend,“ vysvětlila Alena Losová.

Naposledy učitelé uvažovali o stávce letos na jaře. Tehdy byli připraveni demonstrovat proti uvažovanému propouštění ze škol. Stávka se ale nakonec nekonala.