„Na Liberecku evidujeme 1700 nemocných na sto tisíc obyvatel. Oproti minulému týdnu se jedná o bezmála patnácti procentní nárůst. Ohrožené jsou především děti do pěti let,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Jde zejména o záněty horních cest dýchacích nebo nosohltanu, s klasickými příznaky, kterými jsou rýma, kašel a zvýšená teplota.

Chřipkové viry zatím hygienici na Liberecku neobjevily. Lékaři přesto doporučují očkování. Právě v těchto dnech je nejvhodnější doba nechat se očkovat, aby se v těle stihly vytvořit protilátky ještě před vyvrcholením epidemie. Odolnost proti chřipce totiž vznikne nejdříve za dva týdny po aplikaci očkovací látky.

„Ochrana trvá obvykle 6 až 12 měsíců,“ podotkla krajská epidemioložka Jana Prattingerová. Lékaři ovšem zdůrazňují, že toto očkování působí pouze jako prevence chřipky, nikoli jako prevence viróz z nachlazení.

Očkovacích dávek proti chřipce je nyní dostatek. „Zásoby vakcín budeme průběžně podle potřeby doplňovat. Zájemci se nemusí objednávat, stačí, když přijdou v našich ordinačních hodinách,“ řekla Dana Zemanová, lékařka ordinace očkování z libereckého Zdravotního ústavu.

Očkování ve Zdravotním ústavu se týká pouze osob starších patnácti let. „Vakcinaci dětí zajišťují praktičtí lékaři pro děti a dorost,“ doplnila. Cena jedné vakcíny se pohybuje kolem dvou set korun. Například za jednu vakcínu VAXI-GRIP zaplatí lidé včetně aplikace 245 korun.

Lékaři doporučují, aby se lidé v době zvýšeného řádění chřipky vyhýbali pobytu ve společnosti většího množství lidí, jako jsou kina, prostředky hromadné dopravy nebo supermarkety.

„Důležité je také přiměřeně teple se oblékat, zajistit tělu dostatek spánku a odpočinku a nezapomínat na pohyb na čerstvém vzduchu,“ upozornila epidemioložka Jana Prattingerová.