VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Upozorňujeme na porušování rovných příležitostí

LIBEREC - Jiří Šolc je znám spíše jako zastupitel Liberce. Angažuje se ale i jinak, je prezident Svazu mužů.

19.11.2007
SDÍLEJ:

Jiří ŠolcFoto: FOTO:Archiv

Co je svaz mužů a za jakým účelem vznikl?

Svaz vznikl jako odpověď na společenskou potřebu. Česká republika je právní stát, ve kterém jsou práva všech občanů bez ohledu na pohlaví garantována ústavou. Nemyslím si, že by se měla lidská práva dělit na ženská a mužská. Snažíme se být racionální protiváhou krajních a populistických názorů ohrožujících samotné základy soužití mužů a žen. Hnutí Českého svazu mužů nevnucuje své názory, ale vytváří prostor pro otevřenou diskuzi.

Kolik máte členů?

Kdnešku máme registrováno více než 18120 členů a členek. Je zajímavé, že našimi členy jsou i ženy, je jich sice zaregistrována menšina, okolo 5 procent, ale jsou. Máme i velkou řadu sympatizantů, kteří nám drží palce, ale tvrdí, že nám více pomohou, když zůstanou nečleny. Zástupce máme i v zahraničí, ale to jsou výjimky.

Berou Vás bojovnice za práva žen vážně?

Ano i ne. Na jedné straně se setkáváme se snahou naše hnutí marginalizovat a opomíjet, na druhé straně, pokud má dojít k nějakému zásadnímu diskusnímu střetu, bojovnice se mu zdaleka vyhnou. Další věc, která s tím souvisí, je naše snaha stát se řádnými členy Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Domníváme se, že na to jako jako zástupci nejpočetnější mužské organizace máme plné právo. Ovšem pokaždé se ženské organizace spojí proti naší účasti a přemluví předsedkyni, aby naši žádost zamítla. Bojovnice za práva žen se bojí, že bychom zřejmě mohli odhalit a upozornit na řadu věcí, se kterými žádný rozumný muž ani žena nemůže souhlasit. Například podpora samostatných rodičů nad rodinami, kvóty, platová diskriminace, diskriminace dle pohlaví,

Jakého počinu, který se vám a vašemu sdružení na poli gender studies (obor zabývající se rozdíly v postavení a uplatnění mužů a žen ve společnosti, pozn. red.) podařilo prosadit, si nejvíce považujete?

No sama asi cítíte, že ten název Gender studies je nepochopitelný pro většinu čtenářů, ono totiž naším primárním cílem není se prosazovat na poli gender studies. Jak plyne znašich cílů, tak my chceme být organizací, která zavčasu upozorní na porušování rovných příležitostí, na prosazování nerovností do zákona, právě z okruhu lidí, kteří nafukují problematiku gender studies. Pokud kněčemu takovému dochází, tak kontaktujeme poslance a senátory a o dané problematice je informujeme znašeho pohledu. Stručně řečeno, říkáme nahlas a upřímně náš názor. Možná proto jsme pro řadu některých ženských organizací velmi nepříjemným protihráčem. Je nutné podotknout, že veškeré aktivity Českého svazu mužů jsou hrazeny ze soukromých peněz. Ze státního rozpočtu jsme nečerpali ani korunu a ani vbudoucnu čerpat nechceme. Mimo jiné i v tom je „zakopán pes“, na poli gender studies vzniklo značné množství lobbyistických skupin a organizací, které tyjí ze státního či evropského rozpočtu peníze na projekty.

Výsledky tohoto „bádání“ potom předkládají jako vážný, smrtelně důležitý celospolečenský problém a žádají další peníze. Jen pro informaci náhodného čtenáře, loni to bylo z rozpočtu ČR více než sto milionů korun. Jsme zastánci toho, že veřejné peníze by měly být vždy vynaloženy na rozumné projekty. Budeme radši, když peníze, kterou plynou do genderových spolků, budou raději využity na lékařskou péči dětí, na dobročinné účely, na cokoliv jiného, co přinese reálný prospěch.

Co je aktuálně nejžhavějším problémem, ve kterém se aktivně angažujete?

Žhavých problémů, kterými se zabýváme vsoučasné chvíli, je celá řada. Vsoučasné chvíli je medializován jeden velmi aktivní problém, který se týká diskriminace mužů. Jde konkrétně o případ, kdy muž, který sám vychoval dvě nezletilé děti, nemá nárok odejít do předčasné penze stejně jako ženy. Zde jsme se zapojili do aktivní součinnosti a budeme se snažit o změnu tohoto diskriminačního opatření vzákoně. Co se týká antidiskriminačního zákona, tak jsme vypracovali kompletní seznam obecných a věcných připomínek, se kterými jsme seznámili poslance a paní ministryni Džamilu Stehlíkovou na osobní schůzce.

Kde si myslíte, že jsou největší slabiny tohoto nově vznikajícího zákona?

Velmi stručně bych hlavní výhradu shrnul do jedné věty. Naše právní úprava žádný takovýto zbytečný zákon nepotřebuje. Problém je v tom, že EU jej po nás sice vyžaduje, ale neříká, že je v našem právu něco špatně. Tudíž můj názor je býti nejlépe „chytrou horákyní“ s tím, že je potřeba jej přijmout tak, aby napáchal co nejméně škody. Naši právníci návrhu antidiskriminačního zákona především vyčítají nedostatečně jednoznačné formulované pojmy, které významně rozšiřují pojem diskriminace. Ty ponechávají velký prostor pro výklad případně nastalých situací a pro jejich posuzování zavádí silný prvek subjektivity, případně prostor pro mediální manipulaci, rozšiřuje svoji působnost ze sféry veřejnoprávní do sféry soukromoprávní, čímž upírá členům společnosti právo svobodně rozhodovat o svém soukromí. Dále zavádí princip „pozitivní diskriminace“ a navzdory svému primárnímu účelu minimalizovat diskriminaci legitimizuje určité druhy diskriminace. Dokonce tyto formy diskriminace ukládá jako povinnosti a neplnění těchto povinností sankcionuje.

Kde si tedy myslíte, že je takzvaně zakopán pes?

Návrh antidiskriminačního zákona je vmnoha ohledech průlomový zásah do právního systému České republiky. Zákon je ve větší míře zbytečný, protože po faktické stránce nepřináší téměř nic nového, co by nebylo zohledněno vjiných zákonných normách. Směrnice Rady ES je vpřípadě antidiskriminačního zákona aplikovaná extensivně. Tzn. připravovaný návrh zákona jde zbytečně dál než směrnice požaduje.

19.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel AUTOMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP skupiny B, Hlásit se osobně nebo telefonicky. Pracoviště: Marcel pokorný, Kotkova, č.p. 352, 460 14 Liberec 14. Informace: Marcel Pokorný, +420 604 809 691.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební montéři 13 000 Kč

Stavební montéři (kromě montérů suchých staveb) STAVĚČ SCÉNICKÝCH DEKORACÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o přestavby jeviště pro Šaldovo divadlo, nošení kulis. Občas pracovní cesty mimo okres Liberec., Požadavky: vyučení technického směru, manuální zručnost, fyzická zdatnost, praxe v oboru řemeslné výroby výhodou, zodpovědný přístup k práci, časová flexibilita. Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, Platové zařazení se řídí dle nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (platový tarif je stanoven dle dosažené praxe a splnění kvalifikačních předpokladů vzdělání). , V případě zájmu kontaktujte p. Tůmu, ved. jevištního provozu ŠD, na tel. 605 138 210.. Pracoviště: Divadlo f.x.šaldy liberec,příspěvková organizace-002, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 462, 460 01 Liberec 1. Informace: Richard Tůma, +420 605 138 210.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 25 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti KONTROLOR VÝROBNÍ KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - min. SŠ vzdělání v oboru pozemní stavitelství, strojírenství (s technickým zaměřením) , - praxe výhodou, není podmínkou, - znalost práce s PC - Word, Excel, - ŘP skupiny B, - orientace ve výkresech, - znalost výroby fasád ze systémových profilů Schuco, Reynaers apod. výhodou, Nabízíme:, - zázemí stabilní firmy se sídlem v Liberci, - práce na 1 směnu, - odpovídající finanční ohodnocení, - stravenky , - příspěvek na důchodové připojištění, - příspěvek na dětský tábor, - dobrá dopravní dostupnost , Datum nástupu: ihned, Mzda - nástupní: od 25 000,- (výše dle praxe kandidáta), Vaše žádosti spolu s životopisy zasílejte na zdenka.lukesova@fenestra-wieden.cz. Pracoviště: Fenestra wieden s.r.o., Malodoubská, č.p. 355, 460 08 Liberec 8. Informace: Zdenka Lukešová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná praxe: ve skladu nebo v zavážení výroby alespoň 1 rok, Požadované znalosti:, Osvědčení a praxe na řízení VZV, Znalost skladové dokumentace a evidence, Nabízíme:, Zázemí stabilní firmy se sídlem v Liberci, Práce na 1 směnu, Odpovídající finanční ohodnocení, Při nástupu 20.500 – 23.000 dle zkušeností, Po zkušební době 22.000 – 23.500 základ, Měsíční prémie 3.000 – 4.000 Kč, Mimořádné odměny, 13. plat, Stravenky 80,- Kč, Sick Day, Příspěvek na důchodové připojištění, Firemní akce, Příspěvek na dětský tábor, Dobrá dopravní dostupnost, Datum nástupu:, Duben 2018, Vaše žádosti spolu s životopisy zasílejte:, natasa.stastna@fenestra-wieden.cz. Pracoviště: Fenestra wieden s.r.o., Malodoubská, č.p. 355, 460 08 Liberec 8. Informace: Hana Lacinová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
14

Jaro si ještě dá načas

Technická univerzita v Liberci.

Univerzita vyhlašuje stipendium. Chystá se mezinárodní letní škola

Kamion skončil mimo rychlostku. Řidiče v kraji překvapil sníh

Liberecký kraj – V Libereckém kraji v sobotu bouraly desítky řidičů. Policisté evidují jedno lehké zranění. 

FOTO: Od demolice obchodního domu Ještěd uplynulo devět let

Liberec – Rozhodnutí o jeho zániku vyvolalo v tehdejší době bouřlivou reakci. Přesto svému osudu neunikl a místo něj stojí obchodní centrum Forum Liberec.

Králíček Petr a jeho kamarádi budou v neděli bavit děti

Liberec – Multikino CineStar Liberec si připravilo pro rodiče s dětmi speciální program. V předpremiéře uvedou rodinný film Králíček Petr.

FOTO: Bledule začínají zvát turisty do Pekla

Zahrádky - Jejich hlavní čas teprve přijde, už nyní ale za bledulemi do národní přírodní památky Peklo u Zahrádek na Českolipsku vyrážejí první turisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT