„Je velmi pravděpodobné, že ani v těchto ordinačních hodinách nebude zubařská pohotovost od 1. ledna existovat, protože zubní lékaři tuto službu odmítají a to i přes mzdu ve výši 1000 korun na hodinu,“ sdělil v nedávném on-line rozhovoru Deníku ředitel Krajské nemocnice Luděk Nečesaný. Důvody, proč nechtějí o víkendu sloužit, uvádějí zubní lékaři různé.

„Musíte pracovat v cizí ordinaci a ošetřovat nikoli akutní a bolestivé případy, ale spíše ty pacienty, kteří péči o svůj chrup zanedbali nebo nemají svého vlastního zubaře,“ uvedla liberecká zubní lékařka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Situace okolo zubní pohotovosti je v současné době kritická, ne však úplně beznadějná. Krajský úřad, nemocnice a stomatologická komora vedou s jednotlivými zubaři intenzivní jednání.

„V současné době sháníme doktory, kteří budou ochotni navázat smlouvu s nemocnicí a převezmou tak pohotovost. Pokud se to nepovede, situaci by měl potom řešit krajský úřad jakožto provozovatel zubní pohotovosti,“ konstatoval šéf České stomatologické komory v Liberci Richard Benko.

V rámci zvažovaných variant by mohli zubaři sloužit o víkendech ve svých vlastních ordinacích nebo by si mohli založit svou vlastní soukromou pohotovost.

„Ideální by však bylo, aby pohotovost byla v areálu nemocnice, už kvůli dobré dostupnosti,“ doplnil šéf České stomatologické komory v Liberci Richard Benko.

Liberecký kraj se odpovědnosti zajistit zubní pohotovost nezříká, zubní lékaře však podle radního Libereckého kraje pro zdravotnictví Jaroslava Krutského nemůže do ničeho nutit.

„Vytvořili jsme dostatečné podmínky pro provoz pohotovosti, zajistili v Krajské nemocnici vybavené prostory a nabídli privátním stomatologům 1 000 korun na hodinu. Nemáme však žádnou zákonnou pravomoc donutit zubaře, aby na této pohotovosti pracovali,“ vysvětlil Jaroslav Krutský.

Podle jeho názoru jsou současné problémy způsobeny celkovým nedostatkem zubních lékařů. Poptávka po jejich stomatologických službách je o poznání vyšší než jejich kapacita.

„To zákonitě vede k tomu, že přibývá občanů, kteří nemají svého zubaře. Tento nedostatek je dán přirozeným odchodem části zubařů do důchodu a nedostakem absolventů stomatologických fakult. Studium je totiž velmi nákladné a školy nemají peníze na zvýšení kapacity. Z těchto důvodů jsou stávající zubaři tak vytíženi, že nemají zájem sloužit pohotovost,“ dodal radní Krutský.