To byla hlavní témata čtvrteční diskuze v Experimentálním studiu v Liberci, kterou organizovala Společnost přátel přírody. Proti sobě usedli zástupci většiny politických stran zastoupených v zastupitelstvu společně se zástupci Transparency International Michal Štička a Tomáš Kramár z občanského sdružení Oživení.

Na otázky veřejnosti odpovídali Jaroslav Morávek (KSČM), Kateřina Absolonová (SZ), Radomil Mrklas (SOS pro Liberec), Zuzana Kocumová (USZ) a nejsilnější strana ve městě ODS vyslala radního Petra Olyšara. Zástupce ČSSD však chyběl.

„Vznikají zde nové a nové projekty, ale bez projednání s občany,“ charakterizovala situaci ve městě zastupitelka za Stranu zelených Květoslava Morávková. Její poznámku pak lze považovat za motto celé diskuze. „Je nám vytýkáno, že se ozýváme, až když je projekt hotov, ale předtím nám to nikdo neřekne,“ zaznělo v diskuzi ze strany věřejnosti.

Na vzájemný vztah informovanosti veřejnosti a rozhodování radnice upozornil Tomáš Kramár ze sdružení Oživení. „V radničním zpravodaji by měla být avíza na budoucí rozhodnutí, nesmí být jen jednostranná propaganda,“ uvedl.

Kromě připomínek k struktuře zpravodaje a potřebě předem informovat veřejnost se Diskuze dotkla plánovaného arboreta u botanické zahrady, prodeje parků i obecně zeleně ve městě.

Na rozdíl od obdobné diskuze o korupci v krajské vědecké knihovně před komunálními volbami byla účast věřejnosti menší. Stohlavý dav vystřídalo do dvaceti pobouřených občanů, kteří se obraceli na zastupitele s konkrétními problémy. „Vedení města dáme prostor příště,“ nepřímo přislíbil další veřejné diskuze Jan Korytář, organizátor diskuze.