„Komunikace mezi městem a společností EKS Factoring vázla. Obracely se na nás firmy, které by si některé prostory bývalé Textilany pronajaly, my je ale neměli na koho odkázat, popisoval situaci starosta Nového Města Pavel Smutný. Nyní majitel areálu vyčlenil kontaktní osobu, na kterou je možné se s žádostmi o pronájem obracet.

Areál bývalé Textilany je v realtivně dobrém technickém stavu a plány na jeho revitalizaci patří mezi nejrealističtější. Hovoří o tom i studie zpracovaná krajským úřadem. „Ta obsahuje návrh stavebně-technického, urbanistického a architektonického řešení lokality, včetně časového plánu realizace,“ popsal mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Podle jednatele společnosti EKS Factoring, které areál patří, za stagnací stojí již několikrát odložený dotační titul. „Projekt má své časové omezení, které souvisí s dotacemi Evropské unie,“ zdůraznil Matin Šetina.

Představu o zainvestování však má. „Rádi bychom haly postupně rozpronajímali menším společnostem, kterým se nevyplatí stavět na takzvané zelené louce,“ líčil Martin Šetina.

Od znovuzaplnění areálu si však nejvíce slibuje město. Od přílivu společností očekává snížení vysokého procenta nezaměstnanosti, který se pohybuje kolem patnácti procent. Na konci října se však celokrajský průměr ustálil na téměř šesti procentech.

„Je škoda, aby lidé odtud jezdili za prací do Liberce, když výroba může být i tady,“ podotknul starosta Pavel Smutný. V současnosti se areál skládá z jednadvaceti budov, přitom k demolici jsou doporučeny jen tři. V současnosti zde sídlí do pěti společností. Továrna byla posledním provozem slavné textilky.

Firma EKS Factorig získala areál v dražbě za devět milionů před dvěma roky. V roce 2006 vznikla studie Krajského úřadu, kde byly navrženymožnosti jeho revitalizace. Celkové náklady na znovuzrození průmyslového areálu činí 200 milionů korun.