Majetek bude škola spravovat až do případné realizace Centra vzdělanosti. „Rozhodli jsme se tak proto, že ředitel školy se osobně podílel na přípravě projektu a angažuje se v něm i nadále. Projekt takto koncipovaného vzdělávacího centra vlastně vznikl na základě jeho bakalářské práce,“ uvedl statutární náměstek hejtmana pro ekonomiku Karel Dolejší.

Rozhodnutí kraje je natolik čerstvé, že o tom vedení školy ještě nikdo neinformoval. „Je to pro mě nová informace, takže se k to mu nemohu více vyjádřit,“ řekl včera ředitel školy Jaroslav Počer.

Projekt výstavby centra nabírá zpoždění.

Na výstavbu centra chce totiž kraj získat peníze z Evropské unie, zpozdilo se ale schvalování operačních programů. „Vše se tedy posouvá o rok,“ dodal mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Lze tedy podle něj předpokládat, že příslib financování z EU získá Liberecký kraj v roce 2009. O rok později budou dokončeny projektové práce. Samotná realizace výstavby centra by měla prohěhnout až v letech 2011 až 2013. Náklady na výstavbu se odhadují zhruba na 1,2 miliardy korun.

„Pokud se Centrum vzdělanosti nerealizuje, je možnost vrácení areálu městu Liberec,“ upozornil Jiří Langer.

Centrum vzdělanosti má mimo jiného přispět ke zvýšení kvality výuky ve slučovaných školách. „Objekty, ve kterých se dnes studenti učí, jsou totiž z hlediska moderní výuky nevyhovující. Navíc jen obtížně splňují hygienické normy,“ uvedl před časem krajský radní pro školství Petr Doležal.