„Zavedením tohoto oboru reagujeme na zvýšený zájem zaměstnavatelů o kvalifikované řemeslníky schopné vyrábět nábytek, okna, dveře, dřevěná schodiště a další sortiment,“ říká Václav Tichý.

Novinkou je také obor Aranžér se svým zaměřením Propagace a reklama. Již tradičně se očekává zájem i o další atraktivní obory, Uměleckořemeslné a restaurátorské práce v čalounictví a Umělecké truhlářství a řezbářství.

Zavedením nových oborů škola nezapomíná ani na dívky, které mají po základní škole poněkud omezený výběr studia. „Ve všech našich tříletých i čtyřletých oborech jsou dnes dívky zastoupeny. V některých dokonce převládají,“ poznamenal ředitel školy.

K vidění jsou nejlepší práce

Na výstavě EDUCA 2007 v liberecké Tipsport Areně mohou návštěvníci obdivovat například řezbu znaku města Liberce a Libereckého kraje v dubu, respektive lípě. K vidění je dále ukázka točitého dřevěného schodiště nebo nejlepší práce žáků, se kterými nedávno slavili mimořádné úspěchy na mezinárodní soutěži aranžérů v Brně. Vystaveny jsou také studie a návrhy designu interiérů od žáků čtyřletého oboru Architektura a design interiéru.

„Perličkou a potěchou pro oko každého milovníka historie a tradičních řemesel bude restaurovaný čalouněný stylový a starožitný nábytek. Při jeho opravě žáci použili výhradně původní klasické materiály a technologie. Ve spojení s replikami historických potahových látek jistě každého návštěvníka nadchne a uchvátí,“ uvedl Václav Tichý.

Škola ulehčila přijímací řízení

Škola připravila podstatnou změnu i v přijímacím řízení. Přihlášku do maturitního čtyřletého studia Architektura a design interiéru podávají žáci základní školy již do 15. listopadu. Mohou tak využít výjimečné možnosti podat dvě přihlášky ke studiu.

„Nebudeme dělat žádné klasické přijímací zkoušky ani brát v úvahu výsledky testů CERMAT. Uchazeči absolvují pouze jednoduchou talentovou zkoušku zaměřenou více na tvořivost a nápaditost, než na dokonalost provedení. Dokonce žáky přihlášené do tříletých oborů budeme přijímat jen na základě výsledků vzdělávání na základní škole a výstupního hodnocení. Závěrečný rozhovor s uchazeči bude mít spíše společenský charakter,“ upřesnil ředitel školy Václav Tichý.

Podle něj byly v posledních letech počty přihlášených a přijatých žáků v rovnováze. „Dá se tedy očekávat, že i pro školní rok 2008/2009 bude škola schopna přijmout do prvního ročníku většinu žáků,“ dodal Václav Tichý.