Místo bývalých městských jeslí slouží maminkám s dětmi do věku tří let pouze příspěvková organizace Centrum zdravotní a sociální péče Liberec, která má k dispozici 36 míst v jeslových odděleních. Tam však umisťují jen děti s respiračními chorobami nebo očními vadami.

Navíc už nyní je poptávka vyšší než nabídka, a to ještě nynější místa budou zřejmě k poslednímu červnu 2008 zrušena. „Na umístění dětí je pořadník a místa si maminky zamlouvají, už když jsou těhotné. Jedno školkové a jeslové zařízení bude určitě zachováno, přejde ovšem do soukromých rukou,“ říká Bedřiška Klíchová, ředitelka centra.

Absence jeslí znemožňuje většině rodin v Liberci využít výhodného rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku ve výši 11 400 korun do dvou let dítěte. Pak přichází problém, kam s dítětem.

O jeslích město Liberec zatím neuvažuje

„Plánujeme rodinu, ovšem splácíme hypotéku. Tak jsem si myslela, že zůstanu s dítětem doma jenom dva roky a vrátím se do práce. Jenomže obě babičky ještě pracují, tak nevím, kam bych dala dítě, když u nás nejsou jesle“, posteskla si Martina Kučerová z Liberce.

Přitom srovnatelná města jako Hradec Králové a Ústí nad Labem jesle provozují. Hradec disponuje 65 a Ústí dokonce 85 místy. Liberec ale o zřízení městských jeslí neuvažuje. „Vstřícným krokem města je poskytnutí budovy pro zřízení soukromých jeslí. Pokud si maminky budou chtít mateřskou dovolenou zkrátit, budou si muset zaplatit soukromé jesle. Do budoucna budeme situaci řešit, pokud bude podpora ze strany státu,“ uvedl náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka.

Bod pravicové reformy o rodičovském příspěvku tak v Liberci nahrává dobře situovaným rodinám. Jen ty si mohou dovolit zaplatit měsíčně 8 500 korun za celotýdenní hlídání dítěte, což je nejnižší částka, za kterou se dá v Liberci pořídit hlídání od soukromé agentury. „To je pro nás moc peněz, to nepřipadá v úvahu. Jestli se do té doby, až budeme mít dítě, nezmění situace, tak budu muset zůstat doma déle“, pokračuje v úvahách Martina Kučerová.

Míst v mateřských školách je v Liberci také nedostatek. Pokud si tedy rodiče nebudou jisti, že pro jejich ratolest bude místo ve školce od tří let, mohou zvolit nejdelší délku čerpání rodičovského příspěvku až do čtyř let věku dítěte, ale v tomto případě je příspěvek od státu jen 3 800 korun.