„Největší počty navržených bytů jsou v lokalitě činžovních domů v ulicích Křelinova a Hřbitovní a také na Mírovém sídlišti,“ sdělil Deníku starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Jednotlivé byty byly k privatizaci navrženy podle ekonomických, společenských a sociálních kritérií.

Českodubští obyvatelé, kterých by se privatizace bytů měla týkat, jsou prozatím rozpolceni. Někteří ji bezvýhradně podporují, jiní, především senioři, mají obavy.

„Zatím moc nevíme, co si o tom máme myslet, a čekáme, s jakými podmínkami vlastně město přijde. To pro nás bude nejdůležitější,“ řekl nájemník jednoho z vytipovaných činžovních domů, který si však nepřál zveřejnit své jméno.

„Nejistotu a obavy jsme u občanů zaznamenali. Všechny detaily s nimi samozřejmě budeme probírat,“ doplnil Miler. O způsobu prodeje a cenách bytů se začne v dohledné době diskutovat.

„Chceme, aby se vytvářela společenství vlastníků nebo družstva,“ přiblížil Miler preferované podmínky. Město si od privatizace slibuje získání finančních prostředků a zlepšení zanedbaného stavu vybraných nemovitostí.

„Získané finance budeme moci použít například na spolufinancování projektů z Evropské unie,“ uvedl Jiří Miler. Pro současné vedení města je rozvoj bydlení a privatizace bytového fondu součástí plánu rozvoje města.

„Odhad potřebných investic do bytového fondu města je několik desítek miliónů korun. Takové hospodaření není v rámci města udržitelné a bytový fond by nadále chátral,“ dodal starosta Jiří Miler.