„Situace je neuspokojivá a rozhodující vliv má technická zaostalost výroby. Neplnění plánu lavinovitě zasahuje drtivou většinu závodů a lidé jsou rozladěni. Tam, kde nepříznivý stav trvá už delší dobu, dosahuje atmosféra mezí výbušnosti." To není projev z počátku Sametové revoluce, ale zpráva předsednictva OV KSČ v Liberci ze září 1988. Moc toho ale straničtí pohlaváři pro zlepšení situace na Liberecku neudělali. Ještě v srpnu 1989 projednávali zprávu o sledovaných osobách a 25. 10. 1989 proticírkevní opatření. Den předtím vydala Okresní správa SNB zprávu o tom, že „situace je stabilní a nejsou zjištěny signály o přípravě či bezprostředním nebezpečí hromadného protispolečenského vystoupení." Za tři týdny bylo všechno jinak.

Pátek 17. listopadu

Liberecký Vpřed přinesl článek o listopadu 1939 a historii Mezinárodního svazu studentů. Mezitím skuteční studenti mířili z pražského Albertova k Národnímu divadlu. Na Národní třídě přišel brutální zásah. Zranění studenti DAMU o něm informovali v Realistickém divadle. V Liberci byl klid, o dění v Praze neměl skoro nikdo potuchu.

Sobota 18. listopadu

Tisk píše kusé zprávy o zneužití shromáždění k protisocialistickým výpadům. Zprávy o zásahu šíří zahraniční média. Studenti vyhlásili okupační stávku. V Liberci se ten večer měla v Malém divadle hrát Hrabalova hra „Obsluhoval jsem anglického krále." Nehrála se. Režisér Petr Palouš, přivezl z Prahy prohlášení pražských herců a studentů. Přečetl ho místo představení. Liberecká scéna byla prvním mimopražským divadlem, které se ke stávce přidalo.

Neděle 19. listopadu

Divadlo stávkuje a stává se informačním středobodem pro celý Liberec. Petr Palouš neustále pendluje mezi Libercem a Prahou a vozí čerstvé informace.

17. listopad. Jak se rodila revoluce.

Pondělí 20. listopadu

Svobodné slovo odsoudilo masakr na Národní a vyzvalo k dialogu s KSČ. Studenti libereckých středních škol vyšli do ulic.

Vzpomínám, jak k nám na SEŠ přiběhli kluci ze stavebky, vtrhli do všech tříd a volali, proč ještě sedíme v lavicích, když estébáci v Praze mlátí studenty.

Někteří učitelé se postavili mezi dveře a bránili nám v odchodu, varovali před vodními děly. U výstaviště točila průvod s vlajkami televize, redaktor Honzík nás pak ve večerním zpravodajství označil za malé děti, které promarnily den vyučování. Tím jenom podnítil náš zájem o další dění.

Úterý 21. listopadu

Stávka v divadle se změnila v okupační. StB instalovala na hlavní libereckou poštu kameru, která registrovala každého, kdo do divadla vešel. Na Benešově náměstí proběhla první demonstrace. Začínají besedy na školách a v továrnách.

Středa 22. listopadu

V pavilonu LVT proběhlo setkání studentů VŠST s představiteli okresu. Diskuzi označili studenti za neplodnou a šli demonstrovat před radnici. Ředitel divadla Petr Novotný strávil noc na StB, hercům pak tlumočil výhružky a žádal ukončení stávky. Vzniklo Občanské fórum.

Čtvrtek 23. listopadu

V Hodkovicích proběhl aktiv předních hospodářských pracovníků okresu, který měl zabránit generální stávce. 
V Liberci mezitím věšeli na lešení hesla „Zrušit milice", „Demisi vlády". Herci dál stávkovali a ředitel Novotný kvůli tomu rezignoval. Ke stávce se přidala galerie. Ve Stavoprojektu vzniklo pod vedením architekta Masáka, který měl přímý styk s lidmi kolem Václava Havla, opoziční centrum.

Neděle 26. listopadu

Vyšly mimořádné nedělní noviny, které se snažily oslabit chystanou generální stávku. Liberecký Vpřed vyzýval, aby komunisté stávku odmítli. Část zaměstnanců Severografie se od tohoto čísla distancovala. Představitelé okresu se zavázali, že na generální stávce nebudou zasahovat bezpečností složky.

17. listopad. Jak se rodila revoluce.

Pondělí 27. listopadu

V Liberci, stejně jako po celé zemi, proběhla dvouhodinová generální stávka. Mnozí se na přeplněné náměstí ani nedostali a zůstali v přilehlých ulicích. Radnice byla zavřená a tak vlajku na radniční balkon pověsil přítomný pokrývač. K davu promluvili mimo jiné herec Jan Přeučil a dr. Čestmír Císař. Ke stávce se připojily všechny velké závody jako Textilana, Bytex, Liaz, LVZ a další. Vzpomínám, jak lidé jásali nad každým podnikem, který do stávky šel. Bez nich by byla k ničemu. Ve škole jsme slavnostně zničili nikdy nepoužité učební pomůcky s nadpisem Poučení z krizového vývoje, šly do sběru.

Středa 29. listopadu

Hlediště Šaldova divadla přijalo s nadšením zprávu 
o tom, že z ústavy zmizel článek o vedoucí úloze KSČ. „Tak nám to ty děti vyhrály," ozývalo se po celý večer. Další dny probíhají pravidelné demonstrace před radnicí, zní další požadavek na generální stávku, pokud se Gustáv Husák nevzdá úřadu. Do Liberce přijel zpívat Karel Kryl. Bylo narváno a spousta lidí plakala dojetím.

Neděle 10. prosince

Rozpustily se milice. Prezident Husák jmenoval vládu národního porozumění a abdikoval. O den později začalo divadlo zase hrát, studenti se vrátili do škol. Stávková pohotovost ale trvala dál. Na výstavišti proběhl Koncert pro všechny slušný lidi.

Pátek 29. prosince

Václav Havel byl zvolen prezidentem. Slíbil dovést zemi ke svobodným volbám.

17. listopad 1989

ANKETA: Co je pro vás v tuto chvíli nejdůležitější? ptali se během protestů

V archívech zpravodajských deníků lze dohledat spoustu tendenčních článků vypovídající o tehdejší novinářské praxi. Během listopadu se ale objevila TAKÉ PRVNÍ anketa s názory lidí na studentské protesty, které později propukly v revoluci. Ptali se jich: co je pro vás v tuto chvíli nejdůležitější?

JIŘÍ MAREK, spisovatel

„Aby zvítězil rozum."

MIROSLAV KOLÁŘ, dělník

„Abychom měli co jíst a pít. A aby se skutečně snížily daně mladým lidem, jak to bylo slíbeno.

IGOR KAPSÍK, dělník

„Pokud to všechno má vést k něčemu pozitivnímu, měli by se přidat další pracující a dělníci. Prostě nenechat v tom jen studenty a umělce.

ZDENĚK SVĚRÁK, herec a scénárista

„Aby si nikdo nemyslel, že herce a divadelníky k jejich akcím někdo naváděl. Já jsem se zúčastnil shromáždění studentů na Albertově 17. listopadu, a když se potom průvod pohnul, musel jsem spěchat do divadla. Takže jsem opustil veselé, vtipné, mladé lidi. Později jsem se s některými z nich setkal znovu. Už nebyli veselí. Vyprávěli mi, co se odehrálo na Národní třídě.

ARNOLD BRANALD, spisovatel

„Řekl bych, že nejdůležitější je starost a obava o to, aby nadšení a vzplanutí pro demokracii lidem vydrželo.

ONDŘEJ NEFF, novinář

„Je moc dobře, že mladí lidí dávají najevo starost o budoucnost republiky. teď je ale třeba, aby se dialog přenesl z ulice do parlamentu, do vlády, do těch míst, kde se rozhoduje.

JANA ŠIMÁČKOVÁ, prodavačka

„Abychom konečně začali myslet, ale hlavně jednat, jak to dělají rozumnější sousedé třeba v NDR nebo Bulharsku. Abychom mohli mít pocit, že nejsem někde na konci řady.

Soukromě si přeju klid. Já už se na ty naše nervózní obličeje nemůžu nějak dívat..(11/1989).

Poznámka Jany Švecové

Jak jsem se bála českých tanků

Listopad 1989. Je mrazivo, nejen kvůli extrémnímu ochlazení. Neděle večer, televizní noviny. Mezi zprávami o XV…sjezdu a informaci, že do Československé socialistické republiky zavítal na pozvání generálního tajemníka ÚV KSČ jiný generální tajemník a mlaskajících polibcích přečte normalizační moderátor zprávu, že během demonstrace na Národní třídě (pokojné, pochopitelně, až na pár živlů, rozvracečů a reakcionářů) byl zabit student Martin Šmíd. Lavina se spustila. Nikdo nespal, kdo mohl, ladil štvavou vysílačku z Mnichova. Ráno hloučky u tramvají, den poté se na oblecích objevují první trikolóry. Dívám se k šedavé obloze a stejně jako můj otec kroutím hlavou při vousatém vtipu o tom, že jednoho krásného dne půjdou všichni komunisti do p… Kdepak, dneska to nebude. Že by? Odpoledne se Pražskou ubírá první studentský průvod. Odvážní ze stavebky. Na ekonomce je drží pod zámkem kovaná soudružka ředitelka. Konečně demonstrace. Jsem těhotná a pyšná, že zažívám něco, o čem vyprávěli rodiče, když mi byly čtyři a náměstím před radnicí hýbaly dějiny a tanky. Rozhlížím se kolem sebe. Dav je obrovský. Tamhle tehdy přijížděly. A střílelo se. Panika budoucí matky narůstá. Jestli „esenbáci" uzavřou Moskevskou, Pražskou, Železnou i 5. květen a půjdou s obušky proti nám, ušlapem se! Když se rozdávala odvaha, chyběla jsem. Prchám kolem Zlatého džbánu. Dítě si obuškem zbít nenechám. Obavy byly zbytečné. A dítě kapitalismu? Studuje politologii a snaží se odpovědět na otázku, kde jsme to vlastně udělali chybu. Na soudruhy z NDR totiž polistopadový vývoj svádět nelze. I když s tím tenkrát vlastně začali.