Otázkou však je, kde tak velké množství lidí sežene.
„Lidé evidovaní na úřadu práce to budou maximálně v 10 procentech případů,“ řekl Deníku jednatel společnosti Petr Vyhnálek.
Je tedy evidentní, že kvalitní a již zaškolené pracovníky bude mít ten, kdo nabídne více peněz. „Ano, jedná se o legitimní soutěž. Kdo poskytne lepší podmínky, získá pracovníky,“ uvedl krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. V hypermarketech dosahuje fluktuace zaměstnanců až 40procentní hranice.
Spekuluje se také, že pokud přijde Globus s lepšími finančními podmínkami, mohlo by to způsobit problémy ostatním řetězcům.
„Nevím, jak jinak by chtěl Globus zaměstnat tolik lidí. Na úřadu práce je určitě nesežene a zahraniční dělnicí nepřicházejí v úvahu vzhledem k jazykové bariéře. Jediná šance je podle mě nabídnout více peněz,“ dodává Milan Šubrt.
„Čekám na to s čím přijdou, v případě lepšího ohodnocení bych o změně vážně přemýšlel,“ sdělil zaměstnanec libereckého Intersparu s tím, že není sám, kdo smýšlí podobně. Své jméno nechtěl z pochopitelných důvodů zveřejnit, redakce jej zná.
Na otázky, zda se otevření Globusu neobávají, představitelé jiných marketů svorně neodpovídají.
„Omlouvám se, ale my nekomentujeme aktivity konkurenčních podniků. Těžko se k tomu mohu vyjádřit,“ řekl Libor Kytýr ze společnosti Ahold, která v Česku provozuje hypermarkety Hypernova a supermarkety Albert.
Hypermarket Globus otevře v liberecké průmyslové zóně sever již v průběhu září letošního roku. V listopadu se pak otevře i Nákupní centrum Globus s více jak 40 obchody.