„Knihovny bez veřejně přístupného internetu nebudou moct žádat o granty ze státního rozpočtu. Přijdou tedy o peníze. Knihovnám bychom navíc přestali posílat nově vydané knihy, které jsme jim vždy bezplatně zapůjčili na jeden rok. Nové tituly si malé knihovny většinou nemůžou dovolit samy pořídit,“ sdělila metodička Krajské vědecké knihovny v Liberci Jaroslava Starcová.

Připojení k internetu přitom mají šanci knihovny získat už dva roky bezplatně, a to až do konce letošního června. Zřízení i připojení financuje ministerstvo informatiky. Spousta obcí ale zaváhala. Zdarma mohly z projektu Evropské unie dostat pro své knihovny počítač i s příslušenstvím, stůl a křeslo.

“Projekt už skončil. Budeme se ale snažit pomoci těm knihovnám, které projeví zájem. Plánujeme pořídit novou počítačovou techniku. Staré počítače bychom jim mohli poskytnout,“ uvedla ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Dagmar Helšusová.

V Libereckém kraji je bez internetu 56 obecních knihoven, nejvíce z toho na Semilsku. Podle metodičky liberecké Krajské vědecké knihovny bude jejich počet ale pravděpodobně klesat. „Chystáme se knihovny navštívit a přesvědčit je o zřízení připojení. Někteří už na zavedení internetu čekají,“ dodala Jaroslava Starcová.

Proti internetu v knihovně jsou například obce Okrouhlá na Českolipsku nebo Jeřmanice na Liberecku.
„Internet je u nás zdarma pro veřejnost na obecním úřadě. Nemá proto smysl zřizovat připojení v knihovně, kde je otevřeno pouze dvě hodiny v týdnu,“ vysvětlil starosta Jeřmanic Karel Černý s tím, že v obci navíc funguje bezdrátový internet za výhodnou cenu.