Celkem desítka hradů a zámku o víkendu otevřela návštěvníkům své třinácté komnaty. V rámci projektu „Otevřte 13. komnatu"  se od soboty mohou turisté dostat dostat do tajných zákoutí hradu Grabštejn nedaleko Hrádku nad Nisou. Na jejich dobrodružné cestě je doprovodí Svatá Barbora, patronka horníků, dělostřelců, ochránkyně při morových epidemiích a rizikových povoláních. Prvním nedočkavcům převyprávěla svůj příběh již uplynulou sobotu.

Projekt „Otevřte 13. komnatu" by měl do návštěv historických památek přinést něco nového, co turisty zapojí přímo do děje. „Už u brány zámku před Vás nepředstoupí žádný student s navrčenými letopočty. Na jeho místě bude stát postava z minulosti hradu či zámku v atraktivním kostýmu. Pozve Vás na interaktivní a svým pojetím vskutku zábavnou hodinovou rodinnou hru, při níž budete formou tajenkového rébusu řešit jistou historickou záhadu. A jen tak mimoděk během prohlídky poznáte na moderně dávkovaných datech z životního příběhu, jak zajímavý hrdina se to vlastně stal Vaším průvodcem," vysvětlil Jiří Senohrábek ze Zlatého pruhu Polabí, který je zpracovatelem projektu.

Svatá Barbora vás hradem na Grabštejně provede každou sobotu, neděli či ve státní svátek.

A co je účelem celého projektu? Získat alespoň sedm klíčů na deseti partnerských hradech a zámcích. Právě zmíněných sedm klíčů vám může otevřít 13. komnatu. „S tímto tajemným spojením je spojen cílový zážitek, totiž otevření zajímavého prostoru na vybraném hradu či zámku, který nemůže smrtelník spatřit jinak, než když navštíví celkem sedm našich památek a nasbírá na nich sedm klíčů k oné dobře utajené a zatím nikým neviděné 13. komnatě. Tu najde návštěvník na každé ze zapojených památek, pokaždé pochopitelně v naprosto jiné podobě," doplnil Senohrábek.

Celý projekt by měl trvat minimálně tři roky. „Záleží na  zájmu ze strany podporovatelů. Postupně by se do projektu mělo zapojit více hradů a zámků. Ty tři roky jsou jakási předem určená doba. Skutečná doba, po kterou bude projekt fungovat, je neurčitá," sdělil kastelán hradu Grabštejn Jan Sedlák. Podle jeho slov během prvního dne zavítalo na Grabštejn několik stovek návštěvníků. „Přesná čísla zatím nemáme, je to v řádu stovek. Řekněme zhruba 350 návštěvníků. Bohužel jsem neměl tolik prostoru na vnímání ohlasů, ale myslím, že si každý přišel na své," řekl závěrem Jan Sedlák.

Kdo nestihl o víkendu prohlídku hradu Grabštejn za doprovodu Svaté Barbory, má šanci vše napravit již toto úterý. Prohlídky jsou naplánovány na 12:00, 14:30 a 16:00. Stejný harmonogram prohlídek platí i pro víkendy.