„Firma nepředložila žádnou studii a když jsme se ji snažili kontaktovat, zjistili jsme, že na jejich kontaktní adrese sídlí meteorologická stanice,“ popsal tiskový mluvčí liberecké radnice Martin Korych důvod, proč již město nepovažuje firmu Exonex Airports CZ za strategického partnera pro dostavbu, rozvoj a provozování libereckého letiště.

Zástupce firmy se Deníku nepodařilo zastihnout, nezvedali telefony. Oficiální webové stránky společnosti Exonex Airports CZ byly zrušeny pro neuhrazení služeb.

Primátor je skeptický

Město teď hodlá hledat nového investora, aby se celý projektový záměr v budoucnu podařilo uskutečnit. K tomu však zaujímá velmi skeptický postoj primátor Liberce Jiří Kittner.

„Mezinárodní letiště je projekt, který se podle mého názoru nedá v podmínkách Liberce ekonomicky zvládnout. Svědčí o tom i to, že už několikátý zájemce neuspěl. Budeme jednat s každým, kdo by měl zájem, ale na druhou stranu je třeba říci, že zájemci se zrovna nehrnou,“ uvedl primátor, podle jehož názoru není mezinárodní letiště tím, co by Liberec potřeboval.

S názorem, že Liberec nepotřebuje mezinárodní letiště, zásadně nesouhlasí například vlastník nejvýznamnějšího turistického centra Babylon Miloš Vajner.

„Mezinárodní letiště by mělo pro město obrovský význam především z hlediska turistického a kongresového ruchu a také přílivu zahraničního kapitálu do našeho regionu. Celkově by letiště bylo velmi dobrým základem pro další rozvoj Liberce. Podle mě je však základní překážkou nedostatek zájmu o tento projekt ze strany města,“ konstatoval Miloš Vajner.

Letiště s mezinárodním statutem by bylo významné také pro obyvatele sousedních států, Německa a Polska.