„Zatím jsme se prodeje pohledávek s ohledem na občany bránili, zájem ze strany vymahačských firem je ale značný. Již nyní nabízí vyšší nominální hodnotu, než je výše pohledávky,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku a primátor Liberce Jiří Kittner.

Zatím nejvyšší nabídka podle jeho slov činila 105 procent dluhu. Kdyby Dopravní podnik k této strategii přeci jen přistoupil, odpadla by mu zatěžující administrativa a obecně značné úsilí získat od vzpírajících se černých pasažérů peníze.

Společně s letošními čísly vymáhá Dopravní podnik města Liberec (DPML) téměř šest milionů korun. „Jedná se o vysoké částky, které pak chybí jinde,“ konstatoval ředitel Dopravního podniku Jiří Veselka.

Pro příklad uvedl, že dluh černých pasažérů představuje cenu nového autobusu či polovinu potřebných peněz na zmodernizování nízkopodlažní tramvaje.

Mezi cestujícími na černo jsou i rekordmani. „Soudil se s námi, když případ byl zřejmý. Místo čtyři sta korun pak zaplatil šestnáct tisíc,“ líčil ojedinělý případ Jiří Kittner. Muž musel zaplatit soudní výlohy i penále z nezaplacené pokuty.