Otevřené výstupy proti vztahům mezi představiteli města z řad ODS a libereckou stavební lobby vynesly Jana Korytáře z pátého na první místo kandidátky.

Jednou z nezapomenutelných kauz před volbami, která vešla do povědomí Liberečanů, bylo odhalení, kdy jste tvrdil, že město prodejem pozemků v průmyslové zóně prodělalo 79 milionů korun. Jak se tato kauza vyvíjí?

V této věci jsme se před rokem obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Je to zhruba čtrnáct dnů, kdy jsme se upomínali, protože doposud nepadlo žádné rozhodnutí. Pokud neuspějeme, tak se obrátíme také na Evropskou komisi.

Voličům jste sliboval protikorupční opatření. Která již fungují?

Liberec, jako jedno z ne mnoha měst, zveřejňuje veškeré své dokumenty zastupitelstva na webových stránkách. To považuji jednoznačně za úspěch. Dále se nám v několika případech podařilo zabránit unáhleným privatizacím.

Voličům – občanům tohoto města jste sliboval, že budete v zastupitelstvu bránit klientelistickým snahám, můžete uvést nějaký konkrétní případ?

Ano, jednou jsem například přímo během jednání zastupitelstva dokázal úředníkovi, že přítomným zastupitelům lže, když se je snažil přesvědčit na změnu územního plánu v průmyslové zóně, která byla v zájmu Investorsko inženýrské. Tato změna byla zatím přerušena a zastupitélé ji musí ještě dále projednávat.

Jaké máte cíle na další rok své politické kariéry?

Mým cílem je pokračovat v boji proti korupci a klientelismu a samozřejmě chránit zelené a rekreační plochy města. Určitě se budu věnovat optimalizaci školství.

Dlouho nevyšla na povrch žádná kauza, plánujete něco v blízké době nebo se veřejnost může těšit zase až před dalšími volbami?

Další výsledek naší pečlivé práce v protikorupčním projektu bude známý již velmi brzy. Předpokládám, že do konce října zveřejním další případ, kdy město Liberec přišlo o několik milionů korun naprosto zbytečně. Je pak otázkou, jestli je to jen nepochopitelná neschopnost magistrátních úředníků nebo je to úmysl, při kterém se někdo obohatil.

Transparentní a otevřené město, to jsou hesla, jaké od vás často slýcháme. Kdy poznají onu otevřenost města také občané?

Na konci tohoto roku chceme nabídnou Liberečanům diskuzi nad rozpočtem města. Jako každý rok se budou „porcovat“ dvě miliardy korun a obyvatelé Liberce mají právo navrhnout, co je v tomto městě zapotřebí. Plánujeme také stejně jako loňský rok veřejnou debatu s politiky, občany a zástupci Transarency International. Věřím, že tentokrát dorazí také zástupci ODS a ČSSD, kteří se loňské besedy odmítli zúčastnit. Besedě bude předcházet odborný seminář pro zastupitele na téma radničních periodik a zavádění etických kodexů.