Ze 100 obeslaných škol dorazilo 17 pedagogů, mnohem méně než na podobné přednášky v minulém roce. Uvedla to mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

„Výuka o ochraně obyvatel při mimořádných událostech je ve školách velmi důležitá. Na začátku 90. let se s ní skončilo a téměř patnáctileté informační vakuum se na znalostech školáků záporně projevilo. Nevědí často ani základní věci - například proč houkají sirény a co jejich zvuk znamená,“ upozornila Michalíčková.

Důvodem slabé účasti učitelů na školení může být velké množství pracovních povinností, řekl ředitel jedné liberecké školy. „V současné době mají kromě jiného hodně starostí s novými školními vzdělávacími programy,“ dodal pedagog. Z osobních důvodů si nepřál uvést své jméno.

Na školení záchranáři probírali s pedagogy situace, s nimiž se děti i dospělí mohou setkat.

Šlo například o požáry domů, dopravní nehody, únik nebezpečných látek z průmyslových podniků nebo o ohrožení při povodních.

Ochrana člověka za mimořádných událostí se podle Michalíčkové učí v základních a středních školách šest hodin ročně.

„V říjnu a v listopadu chystáme stejná školení pro učitele z Českolipska, Jablonecka a Semilska. Věříme, že jich přijede více než z Liberecka. Pedagogům se získané vědomosti hodí nejen při výuce, ale také v jejich soukromém životě,“ uvedla Michalíčková.

Školení zabezpečují Národní institut pro další vzdělávání a Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.