„V Libereckém okrese evidujeme k dnešnímu dni 1 279 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Jedná se v drtivé většině případů o takzvané akutní respirační infekce,“ sdělila Deníku tisková mluvčí Krajské hygieny Zuzana Balašová.

Jedná se především o záněty horních cest dýchacích nebo nosohltanu, s klasickými příznaky, kterými jsou rýma, kašel a zvýšená teplota.

„Základními projevy přícházející nemoci jsou schvácenost, bolest kloubů, celková únava a rychlý nástup onemocnění,“ informovala Balašová.

Prozatím hygiena nezachytila ani jeden případ viru „klasické“ chřipky.

„V poslední době přibývají pacienti s běžným nachlazením, chřipku zatím naštěstí nemám žádnou,“ řekla Ivana Němečková, liberecká praktická lékařka pro děti a dorost.

„Chřipku jsem letos ještě nezaznamenala, lidí se záněty horních dýchacích je však stále více,“ doplnila lékařka Dagmar Dieneltová.

Podle hygieniků přichází „klasická“ chřipka většinou až ve druhé polovině ledna a v únoru. Přesto doporučují jako nejvhodnější termín k očkování právě říjen.

„Je to ideální čas na očkování, které je nejefektivnější prevencí proti chřipce, před kterou začíná chránit zhruba za čtrnáct dní a ochrana trvá obvykle 6 až 12 měsíců,“ uvedla epidemioložka Jana Prattingerová.