Průměrně je kraj v tomto odvětví druhý nejhorší v republice a za druhé čtvrtletí letošního roku počet návštěvníků kongresů ani nepřesáhl tisíc osob, čímž se stal Liberecký kraj jednoznačně nejhorším.

Že se jedná o vážný problém, potvrdil člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

„Kongresový turista utratí přibližně pět a půl tisíce korun za jeden den, což je dvojnásobek oproti běžnému turistovi,“ vysvětlil zásadní přednosti této části turistického ruchu Tomio Okamura. Z toho vyplývá, že například třídenní kongres o dvou set padesáti účastnících přinese za ony tři dny regionu více jak čtyři miliony korun.

„V celé západní Evropě je běžné, že kraje přímo finančně podporují kongresy, protože následný finanční přínos regionu je v řádech násobků,“ dodal Tomio Okamura.

Podle něj mají být jednou z prvořadých starostí kraje společné projekty se soukromou sférou, která disponuje specialisty z oboru. „Kraj společně s hoteliéry musí budovat společnou strategii,“ doplnil Okamura.

Podle hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana je to starost podnikatelů. „Samozřejmě, že pokud někdo z podnikatelů přinese zajímavý projekt, tak se jím budeme zabývat,“ uvedl pro Deník hejtman Petr Skokan.

S krajem nesdílí názor ani majitel Hotelu Babylon, který patří k největším v zemi. „Skutečně to vnímám jako problém,“ poznamenal Miloš Vajner. „Spolupráce krajských úředníků s podnikateli je na této úrovni minimální. To poškozuje nejen hoteliéry, ale potažmo i ekonomiku celého Libereckého kraje, který se tím brzdí v ekonomickém rozvoji,“ dodal.