„Uran je v současné době poslední budovou magistrátu, která je neopravená. Naší snahou je objekt postupně opravit tak, aby nevzhledná ostuda Liberce byla příjemným domem,“ sdělil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Kromě zkrášlení budovy je cílem také zlepšení podmínek pro úředníky, kteří v ní pracují. „V létě je tu nesnesitelné vedro a v zimě mrzneme. Připadáme si tady jako ve skleníku,“ řekla Deníku jedna z úřednic, která si však nepřála zveřejnit své jméno.

První fáze oprav, která by se mohla rozběhnout na začátku příštího roku, přinese především výměnu fasády.

„Ta současná je silně neekologická a způsobuje mohutné ztráty při vytápění. Projekt obnovy tedy počítá především se zateplením budovy a výměnou současné fasády za neobvyklé řešení moderního evropského střihu,“ vysvětlil Marek Řeháček.

Cenu celé akce město odhaduje na 50 milionů korun. Téměř polovinu by mohla zajistit získaná dotace z operačního programu životní prostředí.

„Zbylou část snad utržíme prodejem zbytečných budov magistrátu,“ konstatoval Marek Řeháček.

„V této chvíli doděláváme studii, která je nutná k získání stavebního povolení,“ popsal fázi, ve které se projekt nachází, Jaroslav Čech z odboru technické správy veřejného majetku. Do budovy by se na konci roku měla nastěhovat městská policie. Město by tak dokončilo reformu umístění magistrátu, který by sídlil už jen ve čtyřech budovách – staré radnici, novém magistrátu, Uranu a Liebigově vile.

„Ještě v roce 2003 jsme sídlili celkem na jedenácti místech,“ podotkl Marek Řeháček.