„Od nového roku má dojít ke spojení liberecké poradny s celorepublikovou organizací Bílý kruh bezpečí, která se svým vstupem do města pod Ještědem přinese zkvalitnění služeb,“ uvedla vedoucí poradny Monika Koutná.

Jak dále vysvětlila Koutná, rozsah poskytovaných služeb se prakticky nezmění. „Od přechodu poradny do sítě Bílého kruhu bezpečí očekáváme zvýšení profesionální úrovně našich služeb. U složitějších případů se také můžeme spolehnout na pomoc ústředí Bílého kruhu bezpečí,“ dodala Monika Koutná.

Přechod liberecké poradny musí ještě schválit představenstvo Bílého kruhu bezpečí na konci tohoto roku.

Oběti trestných činů se však s pomocí obdorníků setkávají již přímo na Policii ČR.

„Obětem trestných činů pomáhají naši speciálně školení psychologové a pracovníci, kteří se snaží prožité trauma v mezích možností zmírnit,“ uvedl ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák. Jak dále vysvětlil, policisté se průběžně zúčastňují specializovaných školení v této problematice. „Policie samozřejmě intenzivně pracuje na mezioborové koordinaci, abychom oběti trestných činů mohli dále nasměrovat k institucím, které jim pomohou tuto nelehkou životní situaci řešit,“ doplnil ředitel Miroslav Dvořák. Prakticky to znamená, že například žena, která se po znásilnění obrátí na policii, je od samého počátku v péči specializovaného pracovnice policie. Od ní následně získá informace a kontakty mimo jiné i na Poradnu pro oběti trestných činů.

Poradna pro oběti trestných činů působí v Liberci od roku 2005 a je jedinou poradnou tohoto typu v regionu. Nyní sídlí ve Švermově ulici.