Frekventovaný úsek silnice procházející Krásnou Studánkou a z velké části i katastrálním územím Stráže nad Nisou je jedinou spojnicí s konečnou MHD u Litesu v Pavlovicích. Dlouhé intervaly ve spojích do vzdálenějších míst řeší místní tím, že zbytek cesty dojdou pěšky.

„Chodím tudy každý druhý den, nejhorší je to tu večer. Chybí veřejné osvětlení, lampy jsou jen do poloviny problematického úseku. Chodce není vidět, není tu chodník a jinudy se jít do města nedá,“ posteskl si Jan Ženíšek, který v této čtvrti Liberce trvale bydlí se svou rodinou.

„Když tudy jde manželka s kočárkem, mám strach. Nahoru do Radčic byly zrušeny některé linky, lidé proto chodí k Litesu,“ dodává mladý otec.

Že se místní lidé v obavách shodují, potvrzuje i Ida Havránková. „V těchto místech je to opravdu hrozné, svoje dítě bych tudy nikdy nenechala jít do školy pěšky. Jezdíme autem, ale je to tam nepříjemné i pro řidiče. Chodci nejsou vidět, nemají kam uhnout,“, říká maminka malého předškoláka.

Podle slov starosty Stráže nad Nisou, do jejíž správy spadá podstatná část zmíněného úseku, nejsou na zbudování chodníku finance.

„Je to problém, o kterém jsme už jednali. Řešit bychom ho mohli jedině ve spolupráci s městem Liberec. Bylo by to velmi nákladné, je tam komplikovaný terén. V minulosti se na nás obrátilo i Euroregionální gymnázium v Radčicících, měli obavy o bezpečnost dětí,“ konstatoval starosta.

Dětí ale na ulici v souvislosti s ukončením výuky na této škole ubylo.

Podle dopravní specialistky z odboru strategie a územní koncepce libereckého magistrátu Marie Bartošové není většina uvedeného úseku ve správě města. „Leží na katastru Stráže nad Nisou. Chodníky má na starosti obec. Chodník v této části nebyl v době opravy silnice prioritou. Musely by se vykupovat i pozemky od soukromých osob,“ podotkla.

Chybějící chodníky jsou problémem v celé oblasti. Nejvíce lidí se zde pohybuje v době konání sportovních akcí na místním hřišti nebo v teplých dnech.