„Náměstí, tak jak vypadá dnes, vzniklo v roce 1910. Stav povrchu nejen náměstí, ale celého centra je tedy nevyhovující a hlavně kanalizace je v havarijním stavu,“ sdělil Deníku hlavní důvody zamýšleného projektu starosta Hrádku Martin Půta.

Úpravy by měly celkově zkvalitnit prostředí, omezit automobilovou dopravu a zajistit bezbariérovost centra.

Náměstí by nemělo sloužit jen pro parkování aut, ale mělo by se stát živým centrem města s možností pořádání kuturních a společenských akcí, trhů nebo jako místo odpočinku.

Rekonstrukci náměstí by přivítali i samotní obyvatelé Hrádku nad Nisou.

„Zdejší náměstí skutečně připomíná spíše parkoviště, myslím, že jakákoliv změna by mu jen prospěla,“ uvedla jedenadvacetiletá Alena Šindelářová.

Město má v této chvíli zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení jak na rekonstrukci Horního náměstí a přilehlých ulic města, tak i na navazující ulici 1.máje. Potřebné náklady se odhadují až na osmdesát milionů korun.

„Plánovaný termín dokončení je v roce 2010, bude však ovlivněn úspěšností města jako žadatele o dotace. Bez financí ze strukturálních fondů EU nebudeme schopni takovou rekonstrukci financovat,“ konstatoval hrádecký starosta Martin Půta.