Nově se bude platit za parkovaní v okolí textilní průmyslovky, v ulicích Sadová, Tyršova a Humpolecká. Další parkovací automaty se objeví i u autobusového nádraží, v Žitavské ulici, vedle budovy Uranu, ve Františkovské ulici a Široké ulici.

Dražší parkovné se bude vybírat v Barvířské, Na Perštýně, třídě 1. máje, v ulici Matoušově, ale také třeba na Tržním náměstí a ve Frýdlantské ulici. Zlevní jen ve dvou ulicích - v Orlí a Komenského. „Reagovali jsme na vytíženost ploch. Řidiči je využívali pro jiný druh stání, než pro který jsou svou polohou určené,“ uvedl mluvčí.

Motoristé platí za parkování v Liberci od pěti do třiceti korun za první hodinu, v centru je každá další hodina za 40 korun.

Dodržování parkovacího systému je v Liberci velmi přísné. Řadě Liberečanů se nelíbí, loni se pod peticí proti němu objevilo přes 2500 jmen. Lidé v ní protestovali hlavně proti spolupráci města se soukromou firmou Activ, která si účtuje manipulační poplatek za odstranění botičky. Podle ministerstva dopravy i vnitra porušuje Activ zákon tím, že na svých automobilech užívá označení Městská policie.

Vymáhání manipulačního poplatku za nasazení botičky soukromou firmou je neoprávněné i podle soudu.

Liberečané se přitom botiček za špatné parkování jen tak zřejmě nezbaví, radnici se dosud nepodařilo najít lepší způsob, jak vyřešit parkování ve stotisícovém městě, a to i přesto, že vloni vznikla takzvaná botičková komise z koaličních i opozičních zastupitelů a odborníků.