„Udělení pracovního povolení jde velice pomalu. O práci v Kanadě je zájem větší, než dovedou odbavit,“ popsal kritický bod spolupráce Petr Skokan.

Liberecký kraj se společností Caslawia, organizující nábor v Česku, spustili společný projekt na sklonku minulého roku. Nabídka zaměstnání v zámoří má podle hejtmana pomoci snížit nezaměstnanost zejmena v hospodářsky slabších oblastech, například na Frýdlantsku. Naopak provincie Alberta má touto cestou nasytit hlad po kvalifikovaných pracovnících.

Na dotaz Deníku, jaké kroky lze podniknout v rychlejšímu udělování pracovních víz zájemcům nejen z Liberecka, byl velvyslanec spíše vyhýbavý. Při pozdějším jednání s hejtmanem došlo ke shodě.

„Velvyslanec přislíbil podporu a pomoc. O časových a organizačních potížích žadatelů neměl informace. Nevěděl, že jsou tak vážné a složité,“ uvedl Petr Skokan.

„Příští měsíc přiletí na mé pozvání pracovní skupina, která bude řešit rušení turistických víz,“ sdělil Michael A. Calcott. Co se týče celkového bezvízového styku, tedy zrušení i pracovních víz, kanadský velvyslanec připustil, že se jedná o proces dlouhodobější.

V provincii Alberta s městy Calgary a Edmonton chybí až 200 tisíc pracovníků. Hejtman ubezpečoval kanadského velvyslance, že z české strany nehrozí nadměrná migrace. „Podle mých zkušeností se jedná v rámci kraje o desítky zájemců,“ podotkl hejtman.