„Zakázka zadaná městem Karlovy Vary na výstavbu víceúčelové haly v hodnotě převyšující jednu miliardu korun byla zadána netransparentním způsobem,“ shrnul meritum rozhodnutí předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. „Nejzávažnější důvod byl průběh losování. Výběr posledních firem, který trval výrazně déle než vylosování firem předcházející, byl proveden podivným způsobem,“ dodal Martin Pecina.

Karlovy Vary vybíraly formou losu pět zájemců do užšího kola na výstavbu místní arény. Při losování došlo k nezvykle dlouhé proluce, když losující „hledal“ lístek sdružení společností Syner, Bau-stav a Metrostav. Záznam tohoto losování vzbudil pozornost široké veřejnosti. Případem se zabývá policie a notářská komora. Na videu je také vidět, jak se přítomná notářka podezřelému losování směje.

„Firma, která byla hledána tak dlouho v osudí, se navíc stala realizátorem zakázky,“ doplnil předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Jako další důkaz netransparentnosti této zakázky zdůraznil předseda úřadu skutečnost, že si město Karlovy Vary najalo na realizaci výběrového řízení firmu, která si následně najala další společnost. „Společnost, která měla losování z pověření města na starosti si měla předem vyžádat souhlas města s předáním této zakázky, což udělala až dodatečně,“ doplnil Martin Pecina.

Společnost Syner, která ve finále zakázku na výstavbu karlovarské arény získala, nechce rozhodnutí antimonopolního úřadu komentovat. „Toto je věcí zadavatele, nikoliv společnosti Syner,“ poznamenal tiskový mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt. „Společnosti Syner proto nepřísluší, aby se v této záležitosti jakkoliv vyjadřovala,“ zdůraznil Paclt.

Antimonopolní úřad udělil městu půlmilionovou pokutu. Což je jedna z nejvyšších pokut, které kdy úřad udělil městu. Zakázku v hodnotě jedné miliardy však již úřad nemá možnost zrušit. „Zakázka již byla realizována a smlouvy byly uzavřeny,“ konstatoval předseda úřadu.

Rozhodnutí úřadu zatím nenabylo právní moci. Město Karlovy Vary má proto možnost se proti rozhodnutí úřadu odvolat. Vyjádření představitelů města Karlovy Vary se do uzávěrky tohoto článku nepodařilo získat. Již dříve však primátorka města Veronika Vlková odmítla námitky, že bylo toto losování zmanipulované.

Na pochybnosti při losování výrazně poukazoval opoziční zastupitel Karlových Varů Jiří Kotek. „Prakticky došlo na výtky, které byly od počátku. Jsem přesvědčen, že by mělo město pojmenovat viníky, kteří za to mohou,“ doplnil opoziční zastupitel.

Jiří Kotek v souvislosti s poukazováním na pochybné losování také čelí trestnímu oznámení.

„Shodou okolností zrovna dnes mi přišel dopis od právníků společnosti Syner, kde mě informují, že podali další trestní oznámení za pomluvu,“ sdělil zastupitel.