Karcinom, o kterém byla řeč, je v čele tabulky výskytu a úmrtnosti, a jak poznamenal prezident České onkologické společnosti Jiří Vorlíček, toto onemocnění postihne prakticky každého třetího člověka po padesátém roku života.

„Na této konferenci řešíme, jaká by měla být nejlepší mezioborová spolupráce při léčbě karcinomu, ale samozřejmě nejdůležitější je včasný začátek léčby. Na něm je přímo závislá šance, jestli pacient toto onemocnění přežije či nikoliv,“ poznamenal prezident České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Konference se konala právě v Liberci, protože je zde jedno z osmnácti onkologických center v republice.

„Léčba je v Liberci na vysoké úrovni. Každopádně dosahujeme plných standardů, které jsou běžné na úrovni Evropské unie,“ poznamenal primář Komplexního onkologického centra Jiří Bartoš.

Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného je onkologické centrum jedno z nejdůležitějších oddělení krajské nemocnice. „Vybavení tohoto pracoviště je na velmi vysoké úrovni,“ zdůraznil Luděk Nečesaný.

Onkologové podtrhli důležitost preventivních vyšetření. „Mé doporučení je, že každý občan po padesátém roku života by si měl nechat udělat jednou za rok vyšetření na skryté krvácení do stolice. Jak už označení napovídá, tato krev není vidět, a proto se dá zjistit pouze vyšetřením,“ doporučil prezident České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Vyšetření na skrytou krev ve stolici provádí praktický lékař a je plně hrazeno pojišťovnou. „Samozřejmě výsledky tohoto vyšetření mají pouze dvacetiprocentní vypovídající hodnotu. Zřejmě nejdůležitější vyšetřovací metodou je v tomto případě kolonoskopie. Toto vyšetření je sice mírně nepříjemné, ale pokud je jakékoliv podezření, tak se jasně ukáže, jestli pacient je, či není již v první fázi onemocnění karcinomu konečníku nebo tlustého střeva,“ doplnil předseda Jiří Vorlíček.

Léčba jednoho pacienta je velice drahá, pojišťovnu stojí až tři miliony. Pokud se zanedbají preventivní prohlídky a vyšetření, může se pacient dostat až do čtvrté fáze rakoviny, kdy nádor metastazuje.

V této fázi je jen velmi minimální pravděpodobnost, že lze pacienta ještě zachránit. Ročně onemocní přibližně osm tisíc lidí v republice.