Nový typ průkazů se od těch strarých liší v tom, že místo čárového kódu obsahují čip. Navíc jsou doplněné o fotografii čtenáře, což umožní jeho okamžitou identifikaci.

Jako čtenářský průkaz mohou návštěvníci knihovny nově používat také Libereckou městskou kartu a studentskou kartu ISIC. Stačí je pouze zaregistrovat a zaplatit stokorunový poplatek. To vyjde o polovinu levněji než zažádání o novou čipovou kartu. Za její vydání totiž čtenář zaplatí 220 korun.

„Od soboty do pondělního poledne zažádalo o nový průkaz už devět lidí. S městskou kartou k nám přišlo kolem dvaceti čtenářů,“ uvedl vedoucí informační služby knihovny David Vánský.

Čtenáři ale nemusejí s výměnou průkazů spěchat. „Budou jim platit do konce června příštího roku,“ řekla ředitelka knihovny Dagmar Helšusová.

Kvůli přechodu na nový systém musela knihovna nakoupit nové čtečky. Ty mimo výpůjček umožňují čtenářům používat kopírky a otevírat šatnové skříňky. Zavedení systému přišlo na 400 tisíc korun. Inicioval jej a zaplatí ho Liberecký kraj.