Tento čistě ženský tanec, původem ze Středního východu, má své hlavní přednosti například v tom, že jej, na rozdíl od jiných druhů pohybových aktivit, mohou vykonávat ženy jakéhokoli věku, nadání a druhu postavy. Těhotné ženy mohou tancovat ve všech měsících těhotenství. Velkou předností jsou také mnohé zdravotní účinky, jak fyzické, tak psychické. Zlepšuje koordinaci pohybů, kultivuje celkový projev a držení těla.

Ve studiu Mariam se na výuce podílí šest lektorek, včetně vedoucí Marie Rambouskové. ,,Já osobně jsem se učila jak v Čechách, tak v zahraničí u mnoha výborných lektorů, své lektorky jsem si odchovala sama,“ říká Marie Rambousková. ,,Zakládáme si především na řádném naučení prvků, které učíme nenásilnou formou, přístupnou pro ženy všech věkových kategorií. Věnujeme se jak klasickému stylu, tak ostatním druhům orientálního tance. Máme i největší dětskou základnu v Liberci, dětem se věnujeme již čtvrtým rokem.“

Před čtyřmi lety otevřela studio Farah tanečnice a bývalá lektorka ze studia Mariam, Alena Rosenbergová, která disponuje dvěmi lektorkami. Kromě klasického tanečního stylu se věnuje také orientálnímu flamencu.

Třetí narozeniny bude slavit orientální studio Mona pod vedením lektorky Martiny Homolkové. Ta se specializuje zejména na klasický kabaretní styl Raks Sharki, na seminářích však seznamuje tanečnice i s ostatními druhy tance.

Lektorky ve studiích používají i taneční pomůcky, mezi které patří například činelky, šátky, hůlky nebo vějíře. Tanečnice se nejčastěji pohybují ve věkovém rozmezí od 7 do 70 let. Největší zájem o tanec mají však ženy ve středních letech.

,,V České republice není pro otevření studia potřeba certifikátu, proto se zájemkyně mohou nejprve podívat na průběh a kvalitu lekcí a poté se rozhodnout, zda začnou tančit, či ne,“ řekla deníku Martina Homolková.

Prostory studií jsou nejčastěji vybaveny jedním až dvěma zrcadlovými sály, sociálním zařízením, sprchou a šatnou. K dispozici je tanečnicím i recepce s občerstvením.