,,Lidé dávají přednost ubytování ve větším městě, kde mají k dispozici mnohá kulturní a sportovní zařízení,“ shodují se hoteliéři.

Velkým lákadlem je v této oblasti například Centrum Babylon, liberecký plavecký bazén s nově otevřeným 150 metrovým toboganem, kina, restaurace, bary a divadla, která v Jizerských horách turisté nenaleznou.

Díky dobré poloze Liberce se dovolenkářům vyplatí do horského střediska dojíždět jen na výlety. Liberecké hotely nabízejí turistům řádově větší kapacitu lůžek, zpravidla od jednolůžkových do čtyřlůžkových pokojů a vícelůžkové apartmány se sociálním zařízením, vybavené televizí. Zájemce o ubytování neodradí ani poměrně vysoká cena za osobu na noc, která se pohybuje v rozmezí od 600 do 3 000 korun. Největší zájem mají turisté o dvojlůžkové pokoje, nejčastěji se zde ubytovávají rodiny s dětmi a senioři.

Letní sezona bývá lepší než zimní, řádově zhruba o třetinu. ,,Více si majitelé hotelových zařízení pochvalují srpen oproti prvnímu prázdninovému měsíci,“ uvedla Deníku Martina Zdvořáková z Hotelu Liberec.

Více oblast Liberecka navštěvují turisté z Česka než ze zahraničí a to nejčastěji z Prahy, západních Čech a Moravy. V Jizerských horách se ceny za noc pohybují od 300 do zhruba 600 korun. Oproti letošní zimě si v létě penziony rapidně polepšily, ne však výrazně oproti předešlým letním sezonám.
Také do Jizerek se vydávají především rodiny s dětmi. Některé penziony se orientují například na invalidy a seniory. Mezi zahraničními turisty převažují Němci a Poláci.