„Oproti minulému roku se prozatím jedná o znatelný pokles. Za celý rok 2006 bylo řešeno celkem 302 přestupků na úseku tabákového zákona,“ uvedl pro Deník ředitel Městské policie Liberec Čestmír Hřebík.

Neukážněné kuřáky strážníci kontrolují především na zastávkách Městské hromadné dopravy a také na autobusovém i vlakovém nádraží. Rozdávají přitom pokuty až do výše jednoho tisíce korun.

„Stanovení výše pokuty za tyto přestupky je plně v kompetenci strážníka, záleží tedy na jednotlivých konkrétních případech,“ sdělil Čestmír Hřebík.

Nejdříve domluva, pak pokuty

Strážník může přestupek řešit od domluvy až po maximální tisícikorunovou pokutu. Může tak učinit v blokovém řízení, nebo přestupek postoupit k řešení do správního řízení.
„Strážníci lidem domlouvali spíše ze začátku platnosti zákona. Později už přešli k pokutám a v některých případech padly i nejvyšší možné,“ sdělila před časem mluvčí liberecké městské policie Veronika Janouchová.

Specifikem přestupků proti tabákovému zákonu je podle policistů to, že naprosté minimum pokutovaných „hříšníků“ chce svůj delikt řešit při správním řízení. Ostatní dávají přednost blokové pokutě.

Zdá se, že kuřáci už si na nový zákon zvykli a vesměs se jim daří ho dodržovat.

„Ze začátku to byl tak trochu nezvyk, ale teď už mi nedělá problém při čekání na autobus popojít pár metrů a zapálit si mimo zastávku. Beru to jako samozřejmost,“ řekl Petr Kaplan z Liberce.