„Přes rok jsem se vůbec neučil a doufal jsem, že to dopadne dobře. Jenže na vysvědčení jsem měl dvě pětky,“ uvedl šestnáctiletý student Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Jan Klinger. Spolu s ním dělalo na této škole reparát přes 50 dalších studentů.

„Jedná se o číslo, které se v průběhu let výrazně nemění. Naše škola má přes 650 studentů a když jich dělá opravné zkoušky 50, vychází to zhruba na každého třináctého studenta, což není mnoho,“ vypočítala zástupkně ředitele průmyslové školy Eva Procházková.

„Jen se divím, že se studenti nejsou schopni naučit látku přes rok, když za dva měsíce prázdnin to dokážou,“ dodala Eva Procházková. Její slova potvrzuje i Jan Klinger. „Překvapilo mě, že učení bylo nakonec málo. Příště si dám větší pozor a budu se učit přes rok,“ slibuje.

Mnozí jsou ale nepoučitelní. „Někteří se u reparátů objevují každý rok. Většina naštěstí přijde včas na to, že studiem si budují kariéru,“ řekl zkoušející Milan Klejch.

Opravnou zkouškou na průmyslové škole neprošlo 6 studentů, 3 se k reparátu dokonce vůbec nedostavili. Neúspěšní studenti musí v těchto případech požádat ředitele školy o opakování ročníku, které jim však nemusí být povoleno.

„Vždy záleží na konkrétním případu. Pokud je zřejmé, že žák má snahu se zlepšit, většinou opakování ročníku povolíme. Vše samozřejmě konzultujeme s třídním učitelem,“ vysvětluje Eva Procházková.

Stejná situace panuje i na Střední škole stavební v Liberci. Opravnou zkoušku tu skládalo téměř 40 studentů, z nichž 4 neuspěli. I tady se podle zástupce ředitele Stanislava Mayera jedná o standardní počet.

„Opakování ročníku většinou povolujeme, jsme však ze zákona limitování počtem 30 studentů ve třídě,“ dodal Stanislav Mayer.

Na ročníkové reparáty navazují příští týden opravy maturitních zkoušek.