„S postupem rekonstrukce panuje spokojenost, v poslední době se začalo pracovat velmi intenzivně,“ řekl Jaroslav Badalec z oddělení ochrany přírody a památek libereckého magistrátu.

Téměř hotova je v současné době výměna částí poškozeného krovu, v příštím týdnu se začne z pokládáním bednění a střešních krytin. Průběh oprav by mohly zbrzdit pouze poněkud složitější dokončovací práce.

„Venkovní omítky jsou opravené a na vnitřních se pracuje. S majitelem a památkáří jsme odsouhlasili, že dům bude mít okrovo – hnědou barvu,“ dodal Jaroslav Badalec.

S rekonstrukcí jsou už podstatně spokojenější také památkáři. „Jsme rádi, že se tempo prací v poslední době trochu zvýšilo. Důležité je, že to bude konečně pod střechou. Téměř půl roku se v tomto směru nic nedělo,“ uvedl Miroslav Kolka z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.

Nikdo však v tuto chvíli ještě nemůže definitivně potvrdit, k čemu bude dům z roku 1787 sloužit. Nejpravděpodobněji se jeví otevření restaurace staročeského typu. „To zatím nemohu potvrdit, jelikož projekt restaurace prozatím nebyl schválen. Z našeho pohledu však není ani tak důležité, co v domě bude, ale spíš jaké stavební úpravy to bude vyžadovat,“ uzavřel Miroslav Kolka.

Dům od architekta Kunzeho je jednou z posledních dochovaných památek historické zástavby Liberce.