„Zabavit věc při přestupku nelze,“ uvedl právník Jiří Petrů. K zabavení věci však může policie přistoupit, i když se domnívá, že k trestnému činu v její souvislosti mohlo dojít. Policie se na toto odůvodnění odvolává i v případě zabavené elekrtocentrály v Harcově.

„Účastníci nedokázali doložit původ věci. Říkali jen, že je z nějaké stavby. V rámci toho, že nedovoleně vnikli do areálu, pojali policisté podezření, že by mohla pocházet z trestné činnosti,“ vysvětloval důvod zabavení elektrocentrály ředitel okresního ředitelství policie ČR Miroslav Dvořák.

Technaři s verzí policie nesouhlasí. Stojí si za svým tvrzením, že policistům sdělili, odkud si elektrocentrálu půjčili. „Řekl jsem, že je to soukromý majetek firmy Astra Trans,“ zdůrazňoval účastník akce Vlastimil Jůza.

Paradoxně usnesení liberecké policie, ve kterém je Vlastimil Jůza obviněn z napadení veřejného činitele, nic o podezření z krádeže neuvádí.
„Policisté odejmuli část zařízení – elektrocentrálu, což byl předpolad k obnovení pořádku,“ stojí v dokumentu.

Právě při zajišťování přístroje pořádkovými silami se konflikt s technaři či účastníky narozeninové oslavy, jak si sami říkají, vyostřil.

Podle oficiálních zpráv policie měl Vlastimil Jůza napadnout veřejného činitele, když nechtěl elektrocentrálu vydat. On naopak vypovídá o policejní agresi. Dokládá ji pohmožděným obličejem, na kterém jsou stopy zatýkání stále zřetelně vidět. Po zásahu musel vyhledat první pomoc.

Nelegální technopárty se odehrála v noci z pátku na sobotu minulý týden. Účastnilo se ji 70 vesměs mladých lidí a dvacítka policistů. Na hlasitou hudbu upozornili místní. Areál patří české armádě, ta se ale od akce distancuje.